Elementor Pro - en to pt_BR translation catalogue (2560 entries)

en: Atomic Form
pt_BR: Formulário atômico

en: Atomic form widgets. Note: This feature requires the "Atomic Widgets" experiment to be enabled.
pt_BR: Widgets de formulário atômico. Observação: este recurso requer que o experimento “Widgets atômicos” esteja ativado.

en: Input placeholder
pt_BR: Espaço reservado

en: Read only
pt_BR: Apenas leitura

en: Label text
pt_BR: Texto do rótulo

en: Connected to input ID
pt_BR: Conectado ao ID de entrada

en: Text area
pt_BR: Área de texto

en: Text area placeholder
pt_BR: Espaço reservado para área de texto

en: Resizable
pt_BR: Redimensionável

en: Min length
pt_BR: Comprimento mínimo

en: Max length
pt_BR: Comprimento máximo

en: Pro Interactions
pt_BR: Interações Pro

en: Enhanced interactions with replay support. Note: This feature requires both the "Atomic Widgets" and "Interactions" experiments to be enabled.
pt_BR: Interações melhoradas com suporte à reprodução. Observação: este recurso requer que os experimentos “Widgets atômicos” e “Interações” estejam ativados.

en: Page load
pt_BR: Carregamento da página

en: Scroll into view
pt_BR: Rolar para visualizar

en: While scrolling
pt_BR: Ao rolar a tela

en: CSS function
pt_BR: Função CSS

en: Ensure form submission emails reach the inbox and track delivery with built-in logs. Site Mailer is included in your ONE subscription.
pt_BR: Garanta que os e-mails de envio de formulários cheguem à caixa de entrada e acompanhe a entrega com registros integrados. O Site Mailer está incluído na sua assinatura do ONE.

en: Ensure form submission emails reach the inbox and track delivery with built-in logs. Site Mailer is included in your ONE subscription. Activate it to continue.
pt_BR: Garanta que os e-mails de envio de formulários cheguem à caixa de entrada e acompanhe a entrega com registros integrados. O Site Mailer está incluído na sua assinatura do ONE. Ative-o para continuar.

en: Make sure your site’s emails reach the inbox every time. Site Mailer is included in your ONE subscription.
pt_BR: Certifique-se de que os e-mails do seu site cheguem sempre à caixa de entrada. O Site Mailer está incluído na sua assinatura do ONE.

en: Install now
pt_BR: Instalar agora

en: Ensure your site’s emails reach the inbox every time. Site Mailer is included in your ONE subscription. Activate it to continue.
pt_BR: Garanta que os e-mails do seu site cheguem sempre à caixa de entrada. O Site Mailer está incluído na sua assinatura do ONE. Ative-o para continuar. Ative-o para continuar.

en: Activate now
pt_BR: Ative agora

en: Get your emails delivered with Site Mailer
pt_BR: Garanta a eficiência na entrega dos seus e-mails com o Site Mailer

en: Manage Subscription
pt_BR: Gerenciar Assinaturas

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Off-canvas widget
pt_BR: Widget Off-canvas

en: Select Off-canvas
pt_BR: Selecione Off-canvas

en: Link to media
pt_BR: Vincular à mídia

en: Stores only the URLs. The export stays light, but files load only while the original site is online.
pt_BR: Armazena apenas os URLs. A exportação permanece leve, mas os arquivos são carregados apenas enquanto o site original estiver on-line.

en: Save media to the cloud
pt_BR: Salvar mídia na nuvem

en: All images and files are stored with the template. Keeps everything intact, but the file is larger.
pt_BR: Todas as imagens e arquivos são armazenados junto com o modelo. Mantém tudo intacto, mas o arquivo fica maior.

en: Site pages
pt_BR: Páginas do site

en: Media format
pt_BR: Formato da mídia

en: The media will be uploaded automatically, just as it was saved during export
pt_BR: A mídia será enviada automaticamente, da mesma forma que foi salva durante a exportação

en: Select how do you want to save & export the media files.
pt_BR: Selecione como você quer salvar e exportar os arquivos de mídia.

en: To export a ZIP, go to Edit Content, choose 'Link to Media', then Export as ZIP.
pt_BR: Para exportar um ZIP, acesse “Editar conteúdo”, escolha “Vincular à mídia” e, em seguida, “Exportar como .zip”.

en: Or, save this template to the cloud instead.
pt_BR: Ou, em vez disso, salve este modelo na nuvem.

en: Group your content by type, topic, or any structure you choose.
pt_BR: Agrupe seu conteúdo por tipo, tópico ou qualquer estrutura que você escolher.

en: Taxonomies
pt_BR: Taxonomias

en: Edit content
pt_BR: Editar conteúdo

en: Custom post types
pt_BR: Tipos de posts personalizados

en: The use of pseudo-states is not permitted. Instead, switch to the desired pseudo state and add your custom code there.
pt_BR: O uso de pseudoestados não é permitido. Em vez disso, mude para o pseudoestado desejado e adicione seu código personalizado nele.

en: The use of @media width queries is not permitted. Instead, switch to the desired breakpoint and add your custom code there.
pt_BR: O uso de consultas de largura @media não é permitido. Em vez disso, mude para o ponto de interrupção desejado e adicione seu código personalizado lá.

en: CSS code
pt_BR: Código CSS

en: Skipped
pt_BR: Ignorado

en: Apply post content
pt_BR: Aplicar o conteúdo do post

en: Size Variables
pt_BR: Variáveis de tamanho

en: Allows the use of size variables within supported controls. Note: This feature requires both the "Atomic Widgets" and "Variables" experiments to be enabled.
pt_BR: Permite o uso de variáveis de tamanho nos controles compatíveis. Observação: Este recurso requer que os experimentos “Widgets atômicos” e “Variáveis” estejam ativados.

en: Checking for conflicts...
pt_BR: Verificando conflitos...

en: Conflicted part
pt_BR: Parte em conflito

en: Some parts are in conflict. Choose which one you want to assign.
pt_BR: Algumas partes estão em conflito. Escolha qual você quer atribuir.

en: Current site part
pt_BR: Parte atual do site

en: Imported template part
pt_BR: Parte do modelo importado

en: Theme builder
pt_BR: Construtor de temas

en: Check your themes builder
pt_BR: Verifique seu construtor de temas

en: Empty attribute names aren't valid and won't render on the page.
pt_BR: Nomes de atributos vazios não são válidos e não serão renderizados na página.

en: Names can only use letters, numbers, dashes (-) and underscores (_).
pt_BR: Os nomes podem usar apenas letras, números, traços (-) e sublinhados (_).

en: Animation Style
pt_BR: Estilo da animação

en: Animation Type
pt_BR: Tipo de animação

en: Animation Shape
pt_BR: Forma da animação

en: Highlighted Shape
pt_BR: Forma destacada

en: Add new theme template
pt_BR: Adicionar novo Modelo de tema

en: Paragraph Spacing
pt_BR: Espaço entre parágrafos

en: Previous Icon
pt_BR: Ícone anterior

en: Next Icon
pt_BR: Próximo ícone

en: Add condition
pt_BR: Adicionar condição

en: Size in MB
pt_BR: Tamanho em MB

en: Login form
pt_BR: Formulário de login

en: Image Spacing
pt_BR: Espaço da imagem

en: Content Spacing
pt_BR: Espaçamento do conteúdo

note: translators: %s: a list of conflicted templates Translators: %s: a list of conflicted templates
en: We noticed that you already applied %s with the same condition.
pt_BR: Percebemos que você já aplicou %s com a mesma condição.

en: To continue, set different conditions for each so they don't conflict.
pt_BR: Para continuar, defina condições diferentes, para que cada uma delas não entre em conflito.

en: Author archive
pt_BR: Arquivo do Autor

en: Search results
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: Recent posts
pt_BR: Posts recentes

en: Discounted Upgrades Now!
pt_BR: Agora com desconto nas atualizações!

en: Discounted Upgrades
pt_BR: Atualizações com desconto

en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: Connect to your Elementor account
pt_BR: Conectar à sua conta do Elementor

en: This includes activating your Elementor Pro license on a specific site.
pt_BR: Isso inclui a ativação da sua licença do Elementor Pro em um site específico.

en: Then you can find all your templates in one convenient library.
pt_BR: Assim, você pode encontrar todos os seus modelos em uma biblioteca conveniente.

en: Latest Order
pt_BR: Pedido mais recente

en: Scroll Snap makes the viewport stop on a specific position of a section when scrolling ends.%sTo avoid glitches and conflicts, we recommend not to use Scroll Snap together with animations or Motion effects.
pt_BR: O “Ajuste de rolagem” faz com que a janela de visualização pare em uma posição específica de uma seção, ao terminar a rolagem.%s Para evitar falhas e conflitos, recomendamos não usar o “Ajuste de rolagem” junto com animações ou efeitos de movimento.

en: Get more advanced features
pt_BR: Obtenha recursos mais avançados

en: Get Advanced Features
pt_BR: Adquirir recursos avançados

en: Unlock More Features
pt_BR: Desbloquear mais recursos

en: Open
pt_BR: Aberta

en: Space Between Dots
pt_BR: Espaço entre pontos

en: Slides Name
pt_BR: Nome dos slides

en: Reload Page
pt_BR: Recarregar página

en: Number & Text
pt_BR: Número e texto

en: Carousel Name
pt_BR: Nome do carrossel

note: translators: 1: Slide number. 2: Total amount of slides.
en: %1$s of %2$s
pt_BR: %1$s de %2$s

en: AdBlock Detection
pt_BR: Detecção do AdBlock

en: Results for search
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: Facebook post embedding is exclusively available for the web, mobile devices are not supported. %1$sLearn more%2$s
pt_BR: A incorporação de posts do Facebook está disponível exclusivamente para a Web; não há suporte para dispositivos móveis. %1$sSaiba mais%2$s

en: Facebook page embedding is exclusively available for the web, mobile devices are not supported. %1$sLearn more%2$s
pt_BR: A incorporação de páginas do Facebook está disponível exclusivamente para a web; não é compatível com dispositivos móveis. %1$sSaiba mais%2$s

en: Organization name
pt_BR: Nome da Empresa

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Country
pt_BR: País

en: City
pt_BR: Cidade

en: Zip
pt_BR: CEP

en: Experiencing email deliverability issues? Get your emails delivered with Site Mailer.
pt_BR: Está tendo problemas com a capacidade de entrega de e-mails? Faça com que seus e-mails sejam entregues com o Site Mailer.

en: Make sure your emails reach the inbox every time with Site Mailer.
pt_BR: Certifique-se de que seus e-mails cheguem sempre à caixa de entrada com o Site Mailer.

en: Get Your Emails Delivered With Site Mailer
pt_BR: Receba seus e-mails com o Site Mailer

en: Make sure emails reach the inbox every time with improved deliverability, detailed email logs, and an easy setup with no need for an SMTP plugin.
pt_BR: Certifique-se de que os e-mails cheguem sempre à caixa de entrada com uma entregabilidade melhorada, registros de e-mail detalhados e uma configuração fácil, sem a necessidade de um plugin SMTP.

en: Floating Bars
pt_BR: Barras flutuantes

en: Check the boxes to enable Width and Weight, then define the minimum and maximum values for each.
pt_BR: Marque as caixas para ativar a largura e o peso e, em seguida, defina os valores mínimo e máximo para cada um.

en: Numbers + Previous/Next
pt_BR: Números + anterior/próximo

en: Top Spacing
pt_BR: Espaçamento Superior

en: Bottom Spacing
pt_BR: Espaçamento inferior

en: Sticky Offset
pt_BR: Deslocamento fixo

en: Anchor Offset
pt_BR: Deslocamento da âncora

en: Using the Anchor offset may require you to adjust the offset of other sticky elements. %1$s Learn more %2$s
pt_BR: O uso do deslocamento da âncora pode exigir que você ajuste o deslocamento de outros elementos fixos. %1$s Saiba mais %2$s

en: No Headings Found Message
pt_BR: Mensagem “Nenhum título encontrado”

en: On page scroll
pt_BR: Rolagem na página

en: Scroll Direction
pt_BR: Direcção do scroll

en: Scroll speed
pt_BR: Velocidade da rolagem

en: Offer Text
pt_BR: Texto de oferta

en: 10% off on your first order!
pt_BR: 10% de desconto no seu primeiro pedido!

en: Coupon Banner
pt_BR: Banner do cupom

en: Enter coupon code
pt_BR: Digite o código do cupom

en: Copy Icon
pt_BR: Ícone de copiar

en: Copied
pt_BR: Copiado

en: Success Icon
pt_BR: Ícone de sucesso

en: Cutout
pt_BR: Recortar

en: Price Tag
pt_BR: Etiqueta de Preço

en: Gift Tag
pt_BR: Etiqueta de presente

en: Round Ticket
pt_BR: Cartão redondo

en: Square Ticket
pt_BR: Cartão quadrado

en: Success Message Duration
pt_BR: Duração da mensagem de sucesso

en: Slow
pt_BR: Lento

en: Fast
pt_BR: RÃ¡pido

en: Animation Delay
pt_BR: Atraso da animação

en: Min Height
pt_BR: Altura mínima

en: Off-Canvas Name
pt_BR: Nome fora da tela

en: Max height
pt_BR: Altura máxima

note: translators: 1: Accessible name.
en: Pause %1$s
pt_BR: Pausar %1$s

note: translators: 1: Accessible name.
en: Play %1$s
pt_BR: Reproduzir %1$s

note: translators: 1: Accessible name.
en: Copy %1$s coupon code
pt_BR: Copiar código do cupom %1$s

en: Floating Element
pt_BR: Elemento flutuante

en: Floating Elements
pt_BR: Elementos flutuantes

en: Ticker
pt_BR: Marcador

en: Floating Bar
pt_BR: Barra flutuante

en: Controls Horizontal position
pt_BR: Posição horizontal dos controles

en: Controls Size
pt_BR: Tamanho dos controles

en: Headline Spacing
pt_BR: Espaçamento da manchete

en: Accessible Name
pt_BR: Nome acessível

en: Enter text
pt_BR: Inserir texto

en: Update your website’s content and design using Elementor Pro’s professional widgets and features for any need.
pt_BR: Atualize o conteúdo e o design do seu site usando os widgets e recursos profissionais do Elementor Pro para qualquer necessidade.

en: Keep your website secure and compatible by updating your Elementor Pro website to the latest version.
pt_BR: Mantenha seu site seguro e compatível, atualizando seu site Elementor Pro para a versão mais recente.

en: Variable Fonts
pt_BR: Fontes variáveis

en: Add Static Font
pt_BR: Adicionar fonte estática

en: Add Variable Font
pt_BR: Adicionar fonte variável

en: Variable
pt_BR: Variável

en: Static
pt_BR: Estático

note: translators: 1: Accessible name
en: Toggle %1$s
pt_BR: Alternar %1$s

note: translators: 1: Accessible name
en: Close %1$s
pt_BR: Fechar %1$s

note: translators: 1: Accessible name
en: Expand %1$s
pt_BR: Expandir %1$s

note: translators: 1: Accessible name, 2: Platform name
en: Open %1$s %2$s
pt_BR: Abrir %1$s %2$s

note: translators: 1: Accessible name, 2: Platform name
en: Access %1$s %2$s
pt_BR: Acessar %1$s %2$s

note: translators: 1: Accessible name
en: Open %1$s
pt_BR: Abrir %1$s

en: The amount of items displayed in your Archive is set in your WordPress settings. %s
pt_BR: A quantidade de itens exibidos no seu arquivo é definida nas configurações do WordPress. %s

en: Loader
pt_BR: Carregador

en: Dropdown Width
pt_BR: Largura do menu suspenso

en: Widget Width
pt_BR: Largura do widget

en: Increase engagement and conversion with Elementor’s marketing features including Forms, and Popups.
pt_BR: Aumente o envolvimento e a conversão com os recursos de marketing do Elementor, incluindo formulários e pop-ups.

en: Your Elementor Pro subscription has expired. Renew it now to regain access to the Pro features that elevate your website.
pt_BR: Sua assinatura do Elementor Pro expirou. Renove-a agora para recuperar o acesso aos recursos Pro para melhorar seu site.

en: Manage and edit every part of your website, including pages, templates, headers, footers, and more.
pt_BR: Gerencie e edite todas as partes do seu site, incluindo páginas, modelos, cabeçalhos, rodapés e muito mais.

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Clean
pt_BR: Limpo

en: Hover Animation
pt_BR: Animação ao passar o mouse

en: Space Between
pt_BR: Espaçamento

en: Contain
pt_BR: Conter

en: Page Title
pt_BR: Título da página

en: Submit Button
pt_BR: Botão de enviar

en: Prevent Closing on Overlay
pt_BR: Impedir o fechamento na sobreposição

en: Max Height
pt_BR: Altura máxima

en: Author Box
pt_BR: Caixa do autor

en: Current page
pt_BR: Página atual

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Live Results
pt_BR: Resultados ao vivo

en: Minimum search characters
pt_BR: Mínimo de caracteres de pesquisa

en: This appears when the search yields no results.
pt_BR: Isso aparece quando a pesquisa não produz resultados.

en: Placeholder Color
pt_BR: Cor do espaço reservado

en: Gap between text and icon
pt_BR: Espaço entre o texto e o ícone

en: Gap between input and button
pt_BR: Espaço entre o campo de entrada e o botão

en: Start (before)
pt_BR: Início (antes)

en: End (after)
pt_BR: Final (após)

en: Distance from search field
pt_BR: Distância do campo de pesquisa

en: Custom Width
pt_BR: Largura personalizada

en: Expand Icon
pt_BR: Ícone "Expandir"

en: Collapse Icon
pt_BR: Ícone de recolhimento

en: Attachment Caption
pt_BR: Legenda do anexo

note: translators: %s: Author display name. translators: %s: Author name.
en: Picture of %s
pt_BR: Foto de %s

en: You are currently editing a Search Form Widget in its old version. Any new Search widget dragged into the canvas will be the new Search widget, with the improved search capabilities.
pt_BR: No momento, você está editando um widget de formulário de pesquisa na sua versão antiga. Qualquer novo widget de pesquisa arrastado para a tela será o novo widget de pesquisa, com os recursos de pesquisa melhorados.

en: Product Taxonomy
pt_BR: Taxonomia do produto

en: Select a page
pt_BR: Escolha uma página

en: Say hello to %s WooCommerce notices!
pt_BR: Diga olá às notificações do WooCommerce %s!

en: Upgrade your subscription to customize these and much more.
pt_BR: Atualize sua assinatura para personalizar isso e muito mais.

en: Say hello to %s WooCommerce pages!
pt_BR: Diga olá às páginas do WooCommerce %s!

en: You can only add the Notices widget once per page.
pt_BR: Você só pode adicionar o widget "Notificações" uma vez por página.

en: Code with AI
pt_BR: Codifique com IA

en: Keep in mind: Certain cache plugins can conflict with your display conditions.
pt_BR: Tenha em mente: Alguns plug-ins de cache podem entrar em conflito com suas condições de exibição.

en: No results
pt_BR: Sem resultados

en: Searching...
pt_BR: Pesquisando...

en: Paste display conditions
pt_BR: Colar condições de exibição

en: Clear display conditions
pt_BR: Limpar condições de exibição

en: Attachments to email won't be saved.
pt_BR: Os anexos de e-mail não serão salvos.

en: Attachment to email won't be saved.
pt_BR: O anexo do e-mail não será salvo.

en: Search Field
pt_BR: Campo de Pesquisa

en: Type to start searching...
pt_BR: Digite para iniciar a pesquisa...

en: Autocomplete
pt_BR: Autopreenchimento

en: Enter key
pt_BR: Tecla Enter

en: Open Off-Canvas
pt_BR: Abrir fora da tela

en: Close Off-Canvas
pt_BR: Fechar fora da tela

en: Toggle Off-Canvas
pt_BR: Alternar "Fora da tela"

en: Choose Off-Canvas widget
pt_BR: Escolha o widget "Fora da tela"

en: To open your Off-Canvas, add a link or button to your page, and set its dynamic tag to 'Off-Canvas'.
pt_BR: Para abrir seu recurso "Fora da tela", adicione um link ou botão à sua página e defina sua tag dinâmica como "Fora da tela".

en: Show me how
pt_BR: Me mostre como

en: Editing Mode
pt_BR: Modo de edição

en: Create custom designed Popups using all of Elementor's widgets. Use advanced display conditions and triggers to display the right popup, to the right visitor, at the right time and maximize conversions.
pt_BR: Crie pop-ups com design personalizado usando todos os widgets do Elementor. Use condições avançadas de exibição e acionadores para exibir o pop-up certo, para o visitante certo, no momento certo e maximizar as conversões.

en: Invalid post type.
pt_BR: Tipo de post inválido.

en: Meet Our Global Widget
pt_BR: Conheça o Widget global

en: Create Global Widgets. Modify the content, style and setting of any widget and reuse it across your website to accelerate your workflow and stay consistent.
pt_BR: Crie widgets globais. Modifique o conteúdo, estilo e configurações de qualquer widget e reutilize-o em todo o seu site para acelerar seu fluxo de trabalho e manter consistência.

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Get Healthy
pt_BR: Fique saudável

en: Top 10 Recipes
pt_BR: As 10 principais receitas

en: Meal Prep
pt_BR: Preparo da refeição

en: Identity
pt_BR: Identidade

en: Showcase
pt_BR: Mostruário

en: Healthful Resources
pt_BR: Recursos saudáveis

en: Top Recipes
pt_BR: Principais receitas

en: Resources
pt_BR: Recursos (em inglês)

en: Services
pt_BR: Serviços

en: I combine my love of food and storytelling to create beautiful photos.
pt_BR: Combino meu amor pela comida e por contar histórias para criar belas fotos.

en: Business Card
pt_BR: Cartão de visitas

en: Download Resume
pt_BR: Download do currículo

en: Link Type
pt_BR: Tipo de link

en: Enter your link
pt_BR: Digite seu link

en: Enter your email
pt_BR: Digite seu email

en: Enter your number
pt_BR: Digite seu número

en: Paste Waze link
pt_BR: Colar o link do Waze

en: Enter your username
pt_BR: Digite seu nome de usuário

en: Shape Divider
pt_BR: Divisor de forma

en: Invert
pt_BR: Inveter

en: About Heading
pt_BR: Sobre o título

en: Post Taxonomy
pt_BR: Taxonomia de Post

en: Skip Taxonomy
pt_BR: Ignorar taxonomia

en: Start grid from chosen taxonomy
pt_BR: Iniciar a grade a partir da taxonomia escolhida

en: Filter by depth
pt_BR: Filtrar por profundidade

en: 1
pt_BR: 0

en: Go to slide 1
pt_BR: Ir para o Slide 1

en: Go to slide 2
pt_BR: Ir para o Slide 2

en: Go to slide 3
pt_BR: Ir para o slide 3

en: Note: This message will appear when no content is loaded in the grid.
pt_BR: Observação: Esta mensagem irá aparecer quando nenhum conteúdo for carregado na grade.

en: Space from top
pt_BR: Espaço da parte superior

en: Space from bottom
pt_BR: Espaço da parte inferior

en: Filter Logic
pt_BR: Filtro Lógico

en: Logical Combination
pt_BR: Combinação lógica

en: AND
pt_BR: E

en: Menu Name
pt_BR: Nome do Menu

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Close %s
pt_BR: Fechar %s

en: Open %s
pt_BR: Abrir %s

en: We couldn’t submit your responses because they seem like spam.
pt_BR: Não foi possível enviar suas respostas porque elas parecem ser spam.

en: Spam detected
pt_BR: Spam detectado

en: Send files
pt_BR: Enviar Arquivos

en: Email with link
pt_BR: E-mail com link

en: Email with attachment
pt_BR: E-mail com anexo

en: Email with both
pt_BR: E-mail com ambos

en: Uploads you receive via link are stored on your server. However, uploads via attachment won't be saved on your server, and under Submissions
pt_BR: Os envios que você recebe via link são armazenados em seu servidor. No entanto, os envios via anexo não serão salvos em seu servidor e em "Envios"

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link open tag, 3: Link close tag.
en: Collected Submissions will be saved to Elementor > %1$s Submissions %2$s
pt_BR: Os Envios Coletados serão Salvos em Elementor > %1$s Envios %2$s

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Seal the deal on your Form Submissions
pt_BR: Feche o acordo em seus envios de formulário

en: Integrate your favorite marketing software
pt_BR: Integre seu programa de marketing favorito

en: Collect lead submissions directly within your WordPress Admin to manage, analyze and perform bulk actions on the submitted lead
pt_BR: Colete Envios de Leads diretamente em seu Painel WordPress para Gerenciar, Analisar e Executar Ações Em Massa no Lead Enviado

en: Of Authors
pt_BR: Dos Autores

en: Type to search
pt_BR: Escreva para pesquisar

en: Of Categories
pt_BR: Das Categorias

en: Of Tags
pt_BR: De tags

en: Server Time
pt_BR: Hora do servidor

en: Visitor Time
pt_BR: Horário do visitante

en: Date of Publish
pt_BR: Data de publicação

en: Day of the week
pt_BR: Dia da semana

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: Tuesday
pt_BR: Terça

en: Wednesday
pt_BR: Quarta

en: Thursday
pt_BR: Quinta

en: Friday
pt_BR: Sexta

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Dynamic Tags
pt_BR: Tags dinâmicas

en: Type a value
pt_BR: Digite um Valor

en: Set
pt_BR: Ajustar

en: Not Set
pt_BR: Não configurado

en: From URL
pt_BR: De um URL

en: In Categories
pt_BR: Em Categorias

en: In Tags
pt_BR: Em Tags

en: Login Status
pt_BR: Status de Acesso

en: Logged In
pt_BR: Logado

en: Logged Out
pt_BR: Usuário fez logout

en: Page Parent
pt_BR: Página Mãe

en: Number of Comments
pt_BR: Número de comentários

en: Time of the day
pt_BR: Hora do dia

en: Registration Date
pt_BR: Data de Cadastro

en: Role
pt_BR: Função

en: Author Email
pt_BR: E-mail do Autor

en: Image Alt
pt_BR: Imagem Alt

en: Image Caption
pt_BR: Legenda da imagem

en: Go To Dashboard
pt_BR: Voltar ao Painel

en: After publishing this widget, you will be able to set it as visible on the entire site in the Admin Table.
pt_BR: Após publicar este widget, você poderá defini-lo como visível em todo o site na tabela administrativa.

en: Edit with Elementor
pt_BR: Editar com Elementor

en: Floating Button
pt_BR: Botão flutuante

en: Floating Buttons
pt_BR: Botões flutuantes

en: Multi Chat
pt_BR: Vários bate-papos

en: Info Button
pt_BR: Botão de informações

en: Greeting
pt_BR: Cumprimento

en: Enter your text here
pt_BR: Digite seu texto aqui

en: Need help?
pt_BR: Precisa de ajuda?

en: Info Links
pt_BR: Links de informações

en: Sample Link Text
pt_BR: Exemplo de texto do link

en: CTA Button
pt_BR: Botão de CPA

en: Shop Now
pt_BR: Compre agora

en: Info Button Box
pt_BR: Informações

en: Menu Button
pt_BR: Botão do Menu

en: Vertical Links
pt_BR: Links verticais

en: Contact Buttons
pt_BR: Botões de contato

en: Quick Access Bar
pt_BR: Barra de acesso rápido

en: Mobile Bar
pt_BR: Barra móvel

en: We're here for you
pt_BR: Estamos aqui para ajudar você

en: Explore our resources
pt_BR: Explore nossos recursos

en: Resource Links
pt_BR: Links de recursos

en: Resource Box
pt_BR: Caixa de recursos

en: Get in touch
pt_BR: Entrar em contato

en: Text and Icon Color
pt_BR: Cor do texto e do ícone

en: Animated Classic
pt_BR: Clássico animado

en: Interactive
pt_BR: Interativo

en: Akismet Spam Protection
pt_BR: Proteção contra spam do Akismet

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Assign shortcodes to the fields below to enable spam protection on your form. %1$sShow me how%2$s
pt_BR: Atribua shortcodes aos campos abaixo para ativar a proteção contra spam no seu formulário. %1$sMe mostre como%2$s

en: Is on or before
pt_BR: É em ou antes de

en: Is on or after
pt_BR: É em ou após

en: Is Empty
pt_BR: Está Vazio

en: Is not Empty
pt_BR: Não Está Vazio

en: User
pt_BR: Usuário

en: Date and Time
pt_BR: Data e Hora

en: Other
pt_BR: Outro(a)

en: Custom Field
pt_BR: Campo Personalizado

en: Add Custom Code snippets anywhere on your website, including the header or footer to measure your page’s performance*
pt_BR: Adicione fragmento de código (snippet) personalizado em qualquer lugar do seu site, inclusive no cabeçalho ou no rodapé, para medir o desempenho da sua página*

en: Use Custom Code to create sophisticated custom interactions to engage visitors
pt_BR: Use código personalizado para criar interações personalizadas sofisticadas para envolver os visitantes

en: Leverage Elementor AI to instantly generate Custom Code for Elementor
pt_BR: Aproveite a IA do Elementor para gerar instantaneamente Código Personalizado para o Elementor

en: Meet Our Custom CSS
pt_BR: Conheça o recurso de CSS personalizado

en: Apply CSS globally across your site to elevate your designs.
pt_BR: Aplique CSS globalmente em todo o seu site para melhorar seus designs.

en: Apply CSS to any widget and elevate any element with Custom CSS.
pt_BR: Aplique CSS a qualquer widget e melhore qualquer elemento com CSS personalizado.

en: Is
pt_BR: É

en: Is Not
pt_BR: Não é

en: Does not contain
pt_BR: Não contém

en: Is Before
pt_BR: É antes

en: Is After
pt_BR: É depois

en: Less than or equal
pt_BR: Menos que ou igual a

en: Greater than or equal
pt_BR: Maior ou Igual

en: Don’t miss out on the new version of Elementor
pt_BR: Não perca a Nova Versão do Elementor

en: Update to the latest version of Elementor to enjoy new features, better performance and compatibility.
pt_BR: Atualize para a versão mais recente do Elementor para aproveitar os novos recursos, o melhor desempenho e a compatibilidade.

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Icon & Text
pt_BR: Ícone & Texto

en: Meet Our Attributes
pt_BR: Conheça nossos atributos

en: Add custom HTML attributes to any element.
pt_BR: Adicione atributos HTML personalizados a qualquer elemento.

en: Enjoy Creative Freedom %s with Custom Code
pt_BR: Aproveite a Liberdade Criativa %s com Código Personalizado

en: Add Custom Code snippets to your website.
pt_BR: Adicione fragmentos de código (snippets) personalizado ao seu site.

en: * Requires an Advanced subscription or higher
pt_BR: * Requer uma assinatura "Advanced" ou superior

en: Elementor Pro requires newer version of the Elementor plugin
pt_BR: O Elementor Pro requer uma versão mais recente do plugin Elementor

en: Update the Elementor plugin to reactivate the Elementor Pro plugin.
pt_BR: Atualize o plugin Elementor para reativar o plugin Elementor Pro.

en: Upgrade to Elementor Pro Advanced to get the Display Conditions feature as well as additional professional and ecommerce widgets
pt_BR: Atualize para o Elementor Pro Advanced para obter o recurso de condições de exibição, bem como widgets profissionais e de comércio eletrônico adicionais

en: Upgrade Now
pt_BR: Atualizar Agora

en: Set one or more conditions for this element
pt_BR: Defina uma ou mais condições para este elemento

en: It will only appear on your website when all the conditions are met.
pt_BR: Ele só irá aparecer no seu site quando todas as condições forem atendidas.

en: Add condition group
pt_BR: Adicionar Grupo de Condições

en: OR
pt_BR: OU

en: Select an option
pt_BR: Selecione uma opção

en: Select a time
pt_BR: Selecione um horário

en: Enter a value
pt_BR: Inserir um valor

en: Connected Successfully
pt_BR: Conectado com Sucesso

note: translators: %s: Widget title.
en: Upgrade to Elementor Pro Advanced to get the %s widget as well as additional professional and ecommerce widgets.
pt_BR: Atualize para o Elementor Pro Advanced para ter acesso ao widget %s, bem como a widgets profissionais e de comércio eletrônico adicionais.

en: Upload your card in .vcf format
pt_BR: Envie seu cartão no formato .vcf

en: Note: Scroll menu items if they don’t fit into their parent container.
pt_BR: Nota: Role os itens do menu se eles não couberem no contêiner pai.

en: Note: Item layout will switch to dropdown on any screen smaller than the selected breakpoint.
pt_BR: Nota: O Layout do Item Mudará para Suspenso em Qualquer Tela Menor do que o Ponto de Quebra Selecionado.

en: Distance from content
pt_BR: Distância do conteúdo

en: Toggle Icon
pt_BR: Alternar ícone

en: Distance from dropdown
pt_BR: Distância do menu suspenso

en: Dropdown Menu
pt_BR: Menu suspenso

en: Styles apply to items when the menu switches to dropdown layout
pt_BR: Os Estilos são Aplicados aos Itens quando o Menu muda para o Layout Suspenso

en: Dropdown Box
pt_BR: Caixa suspensa

en: Style the dropdown box that contains menu items.
pt_BR: Estilize a caixa suspensa que contém os itens de menu.

en: WordPress Menu
pt_BR: Menu do WordPress

en: Slide Title
pt_BR: Título do Slide

en: Carousel Items
pt_BR: Itens do carrossel

en: The Autoplay is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
pt_BR: A reprodução automática fica inativa durante a edição. Pre-visualize sua página para vê-la em ação.

en: Infinite scroll is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
pt_BR: A rolagem infinita fica inativa durante a edição. Pre-visualize sua página para vê-la em ação.

en: Offset is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
pt_BR: O deslocamento fica inativo durante a edição. Pre-visualize sua página para vê-la em ação.

en: The note you are looking for was not found.
pt_BR: A nota que você procura não foi encontrada.

en: Preloader Delay
pt_BR: Atraso do pré-carregador

en: Per
pt_BR: Por

en: Persisting
pt_BR: Persistente

en: Session
pt_BR: Sessão

en: Day
pt_BR: Dia

en: Week
pt_BR: Semana

en: Month
pt_BR: Mês

en: Schedule date and time
pt_BR: Agendar data e hora

en: Timezone
pt_BR: Fuso forário

en: Visitor
pt_BR: Visitante

en: Accessible navigation
pt_BR: Navegação acessível

en: Allow keyboard tab navigation for accessibility
pt_BR: Permitir a navegação em guias do teclado para acessibilidade

note: translators: %s: Post title.
en: Read more about %s
pt_BR: Leia mais sobre %s

en: Individual Pagination
pt_BR: Paginação individual

en: For multiple Posts Widgets on the same page, toggle this on to control the pagination for each individually. Note: It affects the page's URL structure.
pt_BR: Para vários widgets de posts na mesma página, ative esta opção para controlar a paginação de cada um individualmente. Observação: Isso afeta a estrutura de URL da página.

en: Last Modified
pt_BR: Modificado Recentemente

en: Previous slide
pt_BR: Slide anterior

en: Next slide
pt_BR: Próximo slide

en: Open table of contents
pt_BR: Abrir Tabela de Conteúdos

en: Close table of contents
pt_BR: Fechar Tabela de Conteúdos

en: Change Site Logo
pt_BR: Alterar o logotipo do site

en: Picture Size
pt_BR: Tamanho da imagem

en: Author picture
pt_BR: Imagem do Autor

en: Close this search box.
pt_BR: Feche esta caixa de pesquisa.

en: Video Position
pt_BR: Posição do vídeo

en: Shop
pt_BR: Loja

en: Custom Icon
pt_BR: Ícone personalizado

en: Warning: JSON or ZIP files may be unsafe
pt_BR: Atenção: Arquivos JSON ou ZIP podem ser inseguros

en: Uploading JSON or ZIP files from unknown sources can be harmful and put your site at risk. For maximum safety, upload only JSON or ZIP files from trusted sources.
pt_BR: Enviar arquivos JSON ou ZIP de fontes desconhecidas pode ser prejudicial e colocar seu site em risco. Para máxima segurança, envie apenas arquivos JSON ou ZIP de fontes confiáveis.

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Do not show this message again
pt_BR: Não Exibir esta Mensagem Novamente

en: No data
pt_BR: Sem dados

en: Select a widget
pt_BR: Selecione um widget

en: Select a taxonomy
pt_BR: Selecionar a taxonomia

en: No taxonomies found
pt_BR: Nenhuma taxonomia encontrada

en: We are experiencing technical difficulties on our end. Please try again to reconnect.
pt_BR: Estamos enfrentando dificuldades técnicas em nosso site. Tente novamente para se reconectar.

en: Could not load the panel.
pt_BR: Não foi possível carregar o painel.

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Manage your site’s lightbox settings in the %1$sLightbox panel%2$s.
pt_BR: Gerencie as configurações do lightbox do seu site no painel %1$sLightbox%2$s.

en: Gallery filter
pt_BR: Filtro de galeria

en: Your Global Widget is locked
pt_BR: Seu Global Widget está bloqueado

en: Sequence Duration
pt_BR: Duração da Sequência

note: translators: %s: Template ID.
en: Elementor template shortcode for template %s
pt_BR: Shortcode do modelo Elementor para o modelo %s

en: Loop Carousel starts with a template.
pt_BR: O Loop Carousel começa com um modelo.

en: Load Type
pt_BR: Tipo de carregamento

en: Page Reload
pt_BR: Recarregar Página

en: Autoscroll
pt_BR: Rolagem automática

en: Autoscroll offset
pt_BR: Deslocamento da rolagem automática

en: For multiple Loop Widgets on the same page, toggle this on to control the pagination for each individually. Note: It affects the page's URL structure.
pt_BR: Para vários widgets de loop na mesma página, ative esta opção para controlar a paginação de cada um individualmente. Observação: Isso afeta a estrutura de URL da página.

en: Loop Carousel
pt_BR: Loop do Carrossel

en: Gap between slides
pt_BR: Espaço entre os slides

en: Edit Handle Selector
pt_BR: Editar seletor de alça

en: Equal height
pt_BR: Altura Igual

en: Apply an alternate template
pt_BR: Aplicar Modelo Alternativo

en: Position in grid
pt_BR: Posição na grade

en: Note: Repeat the alternate template once every chosen number of items.
pt_BR: Observação: Repita o modelo alternativo uma vez a cada número escolhido de itens.

en: Apply Once
pt_BR: Aplicar uma vez

en: Column Span
pt_BR: Extensão da coluna

en: Note: Item will span across a number of columns.
pt_BR: Observação: O item se estenderá por várias colunas.

en: Note: The Masonry option combined with Column Span might cause unexpected results and break the layout.
pt_BR: Observação: a opção Masonry combinada com Column Span pode causar resultados inesperados e quebrar o layout.

en: Static item position
pt_BR: Posição estática do item

en: Note: Static Items remain in place when new items are added to grid. Other items appear according to query settings.
pt_BR: Observação: Os itens estáticos permanecem no lugar quando novos itens são adicionados à grade. Outros itens aparecem de acordo com as configurações da consulta.

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Taxonomy Filter
pt_BR: Filtro de taxonomia

en: Selected loop grid
pt_BR: Grade de loop selecionada

en: Item Alignment
pt_BR: Alinhamento de Item

en: Title Alignment
pt_BR: Alinhamento do título

en: Displayed Elements
pt_BR: Elementos exibidos

en: Empty Items
pt_BR: Itens Vazios

en: Taxonomy Children
pt_BR: Taxonomias Filhas

en: First Item
pt_BR: Primeiro item

en: First Item Title
pt_BR: Título do primeiro item

en: Number of taxonomies
pt_BR: Número de taxonomias

en: Scroll items if they don’t fit into their parent container
pt_BR: Role os itens se eles não couberem no seu contêiner principal (ascendente)

en: Choose a Loop Grid to view the Taxonomy Filter.
pt_BR: Escolha uma grade de loop para visualizar o "Filtro de taxonomia".

en: Please select a taxonomy.
pt_BR: Selecione uma Taxonomia.

en: No taxonomy terms found.
pt_BR: Nenhum termo de taxonomia encontrado.

en: Create beautiful menus and mega menus with new nested capabilities. Mega menus are ideal for websites with complex navigation structures and unique designs. %1$sLearn More%2$s
pt_BR: Crie belos menus e megamenus com novos recursos de aninhamento. Os mega menus são ideais para sites com estruturas de navegação complexas e designs exclusivos. %1$sSaiba mais%2$s

en: Item Title
pt_BR: Título do item

en: Dropdown Content
pt_BR: Conteúdo suspenso

en: OFF
pt_BR: DESL.

en: ON
pt_BR: LIG.

en: Click on the menu item to edit its dropdown content.
pt_BR: Clique no item de menu para editar o conteúdo do menu suspenso.

en: Active Icon
pt_BR: Ícone ativo

en: CSS ID
pt_BR: ID CSS

en: Content Horizontal Position
pt_BR: Posição horizontal do conteúdo

en: Item Layout
pt_BR: Layout de Item

en: Item Position
pt_BR: Posição do item

en: Dropdown Indicator
pt_BR: Indicador suspenso

en: Dropdown Effect
pt_BR: Efeito do menu suspenso

en: Open On
pt_BR: Abrir em

en: The hover effect is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
pt_BR: O efeito de foco está inativo durante a edição. Visualize sua página para vê-lo em ação.

en: Fade in
pt_BR: Dissolver

en: Additional Settings
pt_BR: Configurações Adicionais

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Request Locked
pt_BR: Solicitação Bloqueada

en: Keep Your Website’s Shine On
pt_BR: Mantenha o brilho do seu site

en: Description HTML Tag
pt_BR: Tag HTML de descrição

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: Use %1$scustom CSS%3$s to style your content or add %2$sthe "selector" prefix%3$s to target specific elements.
pt_BR: Use %1$sCSS personalizado%3$s para estilizar seu conteúdo ou adicione %2$so prefixo "selector"%3$s para direcionar elementos específicos.

en: Date Time Field
pt_BR: Campo de Data e Hora

en: Apply to post content
pt_BR: Aplicar ao Conteúdo do Post

en: Your submission was successful.
pt_BR: Enviado com Sucesso.

en: Your submission failed because of an error.
pt_BR: Seu envio falhou devido a um erro.

en: Your submission failed because the form is invalid.
pt_BR: O Envio Falhou devido a um Erro do Formulário.

en: Your submission failed because of a server error.
pt_BR: O Envio Falhou devido a um Erro do Servidor.

en: Could not retrieve query data.
pt_BR: Não foi possível recuperar os dados da consulta.

en: Form Validation
pt_BR: Validação de formulários

en: Browser Default
pt_BR: Padrão do navegador

en: Form Error
pt_BR: Erro de formulário

en: Server Error
pt_BR: Erro do servidor

en: Required Field
pt_BR: Campo Obrigatório

en: Activate the Elementor plugin to start using all of Elementor Pro plugin’s features.
pt_BR: Ative o plugin Elementor para começar a usar todas as características do plugin Elementor Pro.

en: Elementor Pro plugin requires installing the Elementor plugin
pt_BR: O plug-in Elementor Pro requer a instalação do plug-in Elementor

en: Install and activate the Elementor plugin to access all the Pro features.
pt_BR: Instale e ative o plugin Elementor para acessar todas as características Pro.

en: Install Now
pt_BR: Instalar agora

en: Update Now
pt_BR: Atualizar Agora

en: Slides on display
pt_BR: Slides em exibição

en: Slides on scroll
pt_BR: Slides ao rolar

en: Equal Height
pt_BR: Altura igual

en: Scroll Speed
pt_BR: Velocidade da rolagem

en: Pause on hover
pt_BR: Pausar ao pairar

en: Pause on interaction
pt_BR: Pausar na interação

en: Infinite scroll
pt_BR: Rolagem infinita

en: Offset Sides
pt_BR: Deslocamento lateral

en: Offset Width
pt_BR: Largura do offset

en: Previous Arrow
pt_BR: Seta Anterior

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: Next Arrow
pt_BR: Próxima Seta

en: Icons
pt_BR: Ícones

en: Space From slides
pt_BR: Espaço dos slides

en: Custom Position
pt_BR: Posição personalizada

en: You're not using Elementor Pro yet!
pt_BR: Você ainda não está usando o Elementor Pro!

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Would you like to save the changes you've made?
pt_BR: Você gostaria de salvar as mudanças que você fez?

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: Start typing its name
pt_BR: Comece a Digitar seu Nome

en: Leave a Note
pt_BR: Deixe uma Nota

en: Delete this reply?
pt_BR: Excluir esta Resposta?

en: Delete this note?
pt_BR: Excluir esta Nota?

en: Deleted replies can't be recovered.
pt_BR: As Respostas Excluídas Não Podem ser Recuperadas.

en: Deleted notes can't be recovered.
pt_BR: Notas Excluídas Não Podem ser Recuperadas.

en: Mark as unread
pt_BR: Marcar como não lido

en: Mark as read
pt_BR: Marcar como lido

en: Re-open
pt_BR: Reabrir

en: Resolve
pt_BR: Resolver

en: Seen by
pt_BR: Visualizado por

en: Supported in "https" sites only
pt_BR: Suportado Apenas em Sites "https"

en: Copy Link
pt_BR: Copiar Link

en: Type your reply. Use @ to mention...
pt_BR: Digite sua Resposta. Use @ para Mencionar...

en: Type a note. Use @ to mention...
pt_BR: Digite uma Nota. Use @ para Mencionar...

en: Noted on:
pt_BR: Anotado em:

en: Reply
pt_BR: Resposta

en: Give access to Notes
pt_BR: Dar Acesso às Notas

en: Can't mention them
pt_BR: Não Pode Mencioná-los

en: Contact the site admin to give this person the right permissions.
pt_BR: Contate o Administrador do Site para dar as Permissões Certas a esse Usuário.

en: This person needs: (1) permission to view this post, as well as (2) access to use Notes.
pt_BR: Esse Usuário Precisa: (1) Permissão para Visualizar este Post, bem como (2) Acesso para usar as Notas.

en: They need permission to view this post.
pt_BR: Eles Precisam de Permissão para Ver este Post.

en: Can't find someone?
pt_BR: Não Consegue Encontrar Alguém?

en: Add them from the
pt_BR: Adicione-os do

en: WP Dashboard
pt_BR: Painel WP

en: Ask the site admin to add them
pt_BR: Peça ao Administrador do Site para Adicioná-los

en: Some notes are not shown.
pt_BR: Algumas Notas Ficam Ocultas.

en: This page contains notes on elements that are still in draft mode.
pt_BR: Esta Página Contém Notas sobre Elementos que ainda estão no Modo de Rascunho.

en: Open page in a new tab
pt_BR: Abrir Página em Nova Guia

en: Close notes mode
pt_BR: Fechar Modo de Notas

en: Share your thoughts with a Note
pt_BR: Compartilhe suas Ideias com uma Nota

en: Select an element on the page to leave a comment, ask a question, etc.
pt_BR: Selecione um Elemento na Página para Deixar um Comentário, Fazer uma Pergunta, etc.

en: Please refresh the page and try again.
pt_BR: Por favor, atualize a página e tente novamente.

en: Refresh
pt_BR: Recarregar

en: %s replies
pt_BR: %s respostas

en: Current Date
pt_BR: Data atual

en: All site
pt_BR: Todo o Site

en: All notes
pt_BR: Todas as Notas

en: Only yours
pt_BR: Só Seus

en: Show resolved
pt_BR: Exibir Resolvida

en: Show unread only
pt_BR: Exibir Apenas Não Lidas

en: Notes Panel
pt_BR: Painel de notas

en: (deleted user)
pt_BR: (Usuário Excluído)

note: translators: 1: Saved templates link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Replaces the default WooCommerce Empty Cart screen with a custom template. (Don’t have one? Head over to %1$sSaved Templates%2$s)
pt_BR: Substitui a Tela Padrão do Carrinho Vazio WooCommerce por um Modelo Personalizado. (Não tem um? Dirija-se a %1$sModelos Salvos%2$s.)

en: Choose template
pt_BR: Escolher Modelo

en: Login Button
pt_BR: Botão de Login

en: Apply Button
pt_BR: Aplicar Desconto

en: Customize Dashboard
pt_BR: Personalizar Dashboard

note: translators: 1: Saved templates link opening tag. 2: Link closing tag.
en: Replaces the default WooCommerce customer dashboard screen with a custom template. (Don't have one? Head over to %1$sSaved Templates%2$s.)
pt_BR: Substitui a Tela Padrão do Painel do Cliente WooCommerce por um Modelo Personalizado. (Não tem um? Dirija-se a %1$sModelos Salvos%2$s.)

en: You may also like...
pt_BR: Você também pode gostar de...

en: You may be interested in...
pt_BR: Talvez você esteja interessado em...

en: Cross-Sells
pt_BR: Venda-Cruzada

en: Note: The Related Products Query is available when creating a Single Product template
pt_BR: Nota: A Consulta de Produtos Relacionados está Disponível ao Criar um Modelo de Produto Único

en: Note: The Upsells Query is available when creating a Single Product template
pt_BR: Nota: A Consulta de Venda Mais está Disponível ao Criar um Modelo de Produto Único

en: Note: The Cross-Sells Query is available when creating a Cart page
pt_BR: Nota: A Consulta de Venda Cruzada está Disponível ao Criar uma Página do Carrinho

en: Note: This control will only affect screen sizes Tablet and below
pt_BR: Nota: Este Controle só Afetará os Tamanhos da Tela Tablet e Menores

en: Customize empty cart
pt_BR: Personalizar Carrinho Vazio

note: translators: 1: Elementor's integrations settings link opening tab, 2: Link closing tag.
en: Complete the entire checkout experience on your site with a mock payment method, using the Stripe Test key in the %1$sIntegrations Settings%2$s.
pt_BR: Complete a experiência de pagamento no seu site com um método de pagamento falso, usando a chave de teste da Stripe nas %1$sConfigurações de integração%2$s.

en: Get Popup Builder
pt_BR: Obter o Construtor de Popups

en: Apply to custom Excerpt
pt_BR: Aplicar ao Resumo Personalizado

en: Automatically align buttons
pt_BR: Alinhar Botões Automaticamente

en: Create template
pt_BR: Criar modelo/ template

en: Edit template
pt_BR: Editar modelo

en: Want to give access only to content?
pt_BR: Quer dar acesso apenas ao conteúdo?

en: Desktop (or smaller)
pt_BR: Desktop (ou Menor)

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: To edit the title of your site, go to %1$sSite Identity%2$s.
pt_BR: Para Editar o Título do seu Site, acesse %1$sIdentidade do Site%2$s.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Additional settings are available in the Yoast SEO %1$sBreadcrumbs Panel%2$s
pt_BR: As Configurações Adicionais estão disponíveis no Yoast SEO %1$sBreadcrumbs Panel%2$s

note: translators: %s: <br />.
en: Please note: The Stripe name and logos are trademarks or service marks of Stripe, Inc. or its affiliates in the U.S. and other countries. %s Other names may be trademarks of their respective owners.
pt_BR: Nota: O nome e os logotipos da Stripe são marcas comerciais ou marcas de serviço da Stripe, Inc. ou de suas afiliadas nos EUA e em outros países. %s Outros nomes podem ser marcas comerciais de seus respectivos proprietários.

en: Stripe Button
pt_BR: Botão Stripe

en: Something went wrong
pt_BR: Algo deu errado

en: Gateway not connected. Contact seller
pt_BR: Forma de Pagamento Desconectada. Contate o Vendedor

note: translators: 1: Elementor's integrations settings link opening tab, 2: Link closing tag.
en: For this widget to work, you need to set your Stripe API keys in the %1$sIntegrations Settings%2$s.
pt_BR: Para que este Widget Funcione, você precisa Definir as Chaves API do Stripe nas %1$sConfigurações de Integrações%2$s.

en: Product Name
pt_BR: Nome do produto

note: translators: 1: Stripe api key explanation link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Notice! Please make sure to meet Stripe's guidelines regarding minimum charge amounts. %1$s Learn more. %2$s
pt_BR: Atenção! Certifique-se de Atender às Diretrizes do Stripe em relação aos Valores Mínimos de Carga. %1$s Saiba Mais. %2$s

en: Tax Rate
pt_BR: Taxa de Imposto

en: To manage these options, go to your Stripe account > Products >  Tax Rates.
pt_BR: Para Gerenciar essas Opções, Acesse sua Conta Stripe > Produtos >  Taxas de Imposto.

en: These messages override Stripe's error messages.
pt_BR: Essas Mensagens Substituem as Mensagens de Erro do Stripe.

en: Use them on your live site - not while testing.
pt_BR: Use-os em seu Site Ao Vivo - Não Durante os Testes.

en: Stripe test environment
pt_BR: Ambiente de Teste do Stripe

note: translators: 1: Note ID, 2: Site name, 3: Page name.
en: New mention in Note #%1$s on %2$s - %3$s
pt_BR: Nova Menção na Nota #%1$s no %2$s - %3$s

note: translators: 1: User display name, 2: Page name, 3: Site name.
en: %1$s mentioned you on %2$s at %3$s
pt_BR: %1$s Mencionou Você em %2$s às %3$s

note: translators: 1: Note ID, 2: Site name, 3: Page name.
en: New reply in Note #%1$s on %2$s - %3$s
pt_BR: Nova Resposta na Nota #%1$s sobre %2$s - %3$s

note: translators: 1: User display name, 2: Page name, 3: Site name.
en: %1$s replied to a note on %2$s at %3$s
pt_BR: %1$s Respondeu a uma Nota em %2$s às %3$s

note: translators: 1: Note ID, 2: Site name, 3: Page name.
en: Note #%1$s resolved on %2$s - %3$s
pt_BR: Nota #%1$s Resolvida em %2$s - %3$s

note: translators: 1: User display name, 2: Page name, 3: Site name.
en: %1$s resolved a note on %2$s at %3$s
pt_BR: %1$s Resolveu uma Nota em %2$s às %3$s

en: Take me there
pt_BR: Leve-me lá

en: Don't want to receive these notifications?
pt_BR: Não Deseja Receber essas Notificações?

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Contact the site admin or turn off notifications for Notes in your %1$suser profile%2$s.
pt_BR: Contato o Administrador do Site ou Desligue as Notificações para Notas no %1$sPerfil do Usuário%2$s.

en: Elementor Logo
pt_BR: Logo do Elementor

en: Elementor Notes
pt_BR: Notas do Elementor

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Allow user to access the Notes feature.
pt_BR: Permitir que o Usuário Acesse o Recurso Notas.

en: * Please note that this user will be able to see the list of all site users as part of the tagging ability in Notes.
pt_BR: * Observe que este Usuário poderá ver a Lista de Todos os Usuários do Site como parte da Capacidade de Marcação em Notas.

en: Please note that this user has notes/replies in Elementor Notes feature.
pt_BR: Observe que este Usuário tem Notas/Respostas no Recurso de Notas do Elementor.

en: Once deleted, those notes will remain and include an indication that this user was deleted. If you wish, you can manually delete this user's notes.
pt_BR: Uma vez Excluídas, essas Notas Serão Mantidas com a Indicação de que este Usuário foi Excluído. Se desejar, você pode Excluir Manualmente as Notas deste Usuário.

en: Parent ID
pt_BR: ID Pai

en: Notifications
pt_BR: Avisos

en: Enable Elementor Notes notifications
pt_BR: Habilite as Notificações de Notas do Elementor

en: Home page
pt_BR: Página inicial

en: Slide Out Right
pt_BR: Deslizar para fora à direita

en: Choose a page or add a URL
pt_BR: Escolha uma Página ou Adicione uma URL

en: Something went wrong, please refresh the page.
pt_BR: Algo deu errado, atualize a página.

en: You have not entered a valid secret key for this environment, Please add a valid secret key
pt_BR: Você não inseriu uma Chave Secreta Válida para este Ambiente. Adicione uma Chave Secreta Válida

en: shipping fee
pt_BR: taxa

en: Insert the API keys provided in the stripe admin dashboard to start collecting payments on your website using Stripe.
pt_BR: Insira as Chaves API fornecidas no Painel Administrativo do Stripe para começar a Coletar Pagamentos em seu Site usando o Stripe.

en: These keys will serve as your default API key for all stripe implementations on your site.
pt_BR: Estas chaves servirão como sua chave API padrão para todas as implementações Stripe no seu site.

en: Test Secret key
pt_BR: Teste Chave Secreta

note: translators: 1: Link to stripe api key explanation, 2: Link closing tag.
en: Enter your test secret key %1$slink%2$s.
pt_BR: Digite a sua chave secreta de teste %1$slink%2$s.

en: Validate Test API Key
pt_BR: Validar Chave de Teste da API

en: Live Secret key
pt_BR: Chave secreta ativa

note: translators: 1: Link to stripe api key explanation, 2: Link closing tag.
en: Enter your Live secret key %1$slink%2$s.
pt_BR: Digite a sua chave secreta de produção %1$slink%2$s.

en: Validate Live API Key
pt_BR: Validar Chave da API Ao Vivo

note: translators: %s: The value of min field.
en: The field value must be greater than or equal to %s.
pt_BR: O Valor do Campo deve ser Maior ou Igual a %s.

en: The field accepts only numbers and phone characters (#, -, *, etc).
pt_BR: O Campo Aceita Apenas Números e Caracteres de Telefone (#, -, *, etc).

en: The field should be in HH:MM format.
pt_BR: O Campo deve estar no Formato HH:MM.

en: Loop Item
pt_BR: Item do Loop

en: Loop Items
pt_BR: Itens do Loop

en: What is a loop?
pt_BR: O que é um Loop?

en: A Loop is a layout you can customize to display recurring dynamic content - like listings, posts, portfolios, products, , etc.
pt_BR: Um Loop é um layout que você pode personalizar para exibir conteúdo dinâmico recorrente - como anúncios, posts, portfólios, produtos, etc.

en: Start by creating a master item. All the other instances in the grid will match this design. Then go back to the widget in the editor panel and assign both a template and a source of content. Your grid should populate automatically.
pt_BR: Comece Criando um Item Mestre. Todas as outras instâncias da Grade corresponderão a este Design. Em seguida, volte para o Widget no Painel do Editor e Atribua um Modelo e uma Origem de Conteúdo. Sua Grade deve Preencher Automaticamente.

en: Recommended
pt_BR: Recomendado

en: Source Type
pt_BR: Tipo de Fonte

en: This affects the types of widgets and templates you can use for your master item.
pt_BR: Isso Afeta os Tipos de Widgets e Modelos que você pode usar para o seu Item Principal.

en: Preview a specific post or item
pt_BR: Visualizar um Post ou Item Específico

en: Add New Loop Template
pt_BR: Adicionar Modelo de Loop

en: Choose source type
pt_BR: Escolha o Tipo de Origem

en: Loop Grid starts with a template.
pt_BR: Grade do Loop começa com um Modelo.

en: Either choose an existing template or create a new one and use it as the main item for your loop.
pt_BR: Escolha um Modelo Existente ou Crie um Novo e use-o como Item Principal para o seu Loop.

en: Create a template
pt_BR: Criar Modelo

en: Choose template type
pt_BR: Escolha o tipo de modelo

en: Choose a template
pt_BR: Escolha um modelo

en: Items Per Page
pt_BR: Itens por página

en: Gap between columns
pt_BR: Lacuna entre Colunas

en: Gap between rows
pt_BR: Lacuna entre Linhas

en: Loop Grid
pt_BR: Grade do Loop

en: Notes
pt_BR: Atividades Desempenhadas

en: Notes Proxy
pt_BR: Proxy de Notas

en: Go to WP Dashboard
pt_BR: Painel WP

en: View Site
pt_BR: Ver Site

en: You are not autorized to view this Note. Please contact your admin.
pt_BR: Você não tem Autorização para ver esta Nota. Entre em Contato com seu Administrador.

en: Want to keep creating secure and high-performing websites? Renew your subscription to regain access to all of the Elementor Pro widgets, templates, updates & more
pt_BR: Quer Continuar Criando Sites Seguros e de Alto Desempenho? Renove sua Assinatura para Recuperar o Acesso a Todos os Widgets, Modelos, Atualizações & Mais

en: Check license status
pt_BR: Verificar Status da Licença

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag, 3: Link opening tag, 4: Link closing tag.
en: %1$sYour Elementor Pro license has expired.%2$s Want to keep creating secure and high-performing websites? Renew your subscription to regain access to all of the Elementor Pro widgets, templates, updates & more. %3$sRenew now%4$s
pt_BR: %1$sSua licença do Elementor Pro expirou%2$s Deseja continuar criando sites seguros e de alto desempenho? Renove sua assinatura para ter acesso novamente a todos os widgets, modelos, atualizações e muito mais do Elementor Pro. %3$sRenove agora%4$s

en: Add Your Custom Fonts
pt_BR: Adicione suas fontes personalizadas

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
pt_BR: Fontes personalizadas permitem adicionar fontes hospedadas no seu servidor e usá-las em seus projetos Elementor para criar uma identidade exclusiva.

en: Add Your Custom Icons
pt_BR: Adicionar seus ícones personalizados

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
pt_BR: Não confie apenas nos ícones do FontAwesome que todo mundo está usando! Diferencie seu site e seu estilo com ícones personalizados que você pode enviar da sua fonte de ícones favoritos.

en: You need an active Elementor Pro license
pt_BR: Ative a Licença do Elementor Pro

en: Your Elementor Pro license is inactive. To access premium Elementor widgets, templates, support & plugin updates activate your Pro license.
pt_BR: Sua Licença do Elementor Pro está Inativa. Para Acessar Widgets, Modelos, Suporte e Atualizações do Plugin Ative sua Licença Pro.

en: Renew now
pt_BR: Renovar agora

en: Renew to unlock all Elementor Pro features
pt_BR: Renove para Desbloquear Todos os Recursos do Elementor Pro

en: Already renewed?
pt_BR: Já Renovou?

en: Reload Editor
pt_BR: Recarregar Editor

note: translators: %s: Widget title.
en: %s Widget
pt_BR: Widget %s

note: translators: %s: Widget title.
en: Renew your Elementor Pro subscription to get %s and dozens more Pro widgets to expand your web-creation toolbox.
pt_BR: Renove sua Assinatura Elementor Pro para obter %s e mais dezenas de Widgets Pro para expandir sua Caixa de Ferramentas de Criação Web.

note: translators: %s: Widget title.
en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
pt_BR: Use o widget %s e dezenas de outros recursos profissionais para estender sua caixa de ferramentas e criar sites mais rápidos e melhores.

en: Your Elementor Pro license has expired.
pt_BR: Sua licença do Elementor Pro expirou.

en: You need at least one WooCommerce order to preview the order here.
pt_BR: Você precisa de pelo menos um Pedido do WooCommerce para Visualizar o Pedido aqui.

en: Want to save this as your purchase summary page?
pt_BR: Deseja Salvar como sua Página de Resumo de Pedido?

en: Changes you make here will override your WooCommerce default purchase summary page.
pt_BR: As Alterações feitas aqui Substituirão sua Página de Resumo de Pedido Padrão do WooCommerce.

en: You've updated your summary page.
pt_BR: Você Atualizou sua Página do Carrinho.

en: <h3>Set up a purchase summary page</h3><br>This page shows payment and order details. To set one up, go to Site Settings.
pt_BR: <h3>Configure uma Página de Resumo do Pedido</h3><br>Esta Página Exibe Detalhes de Pagamento e do Pedido. Para Configurar, vá para Configurações do Site.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a purchase summary page for your site, head over to Site Settings.
pt_BR: <h3>Desculpe, algo deu Errado.</h3><br>Para Definir uma Página de Resumo do Pedido para seu Site, vá para Configurações do Site.

en: %d submission moved to Trash. | %d submissions moved to Trash.
pt_BR[0]: %d envio foi movido para a lixeira.
pt_BR[1]: %d envios foram movidos para a lixeira.

en: %d submission permanently deleted. | %d submissions permanently deleted.
pt_BR[0]: %d envio foi excluído permanentemente.
pt_BR[1]: %d envios foram excluídos permanentemente.

en: Submission has been successfully updated. | %d submissions have been successfully updated.
pt_BR[0]: O envio foi atualizado.
pt_BR[1]: %d envios foram atualizadas.

en: %d submission restored from Trash. | %d submissions restored from Trash.
pt_BR[0]: %d envio foi restaurado da lixeira..
pt_BR[1]: %d envios foram restaurados da lixeira..

en: Account Title
pt_BR: Título da Conta

en: (unavailable)
pt_BR: (Indisponível)

en: Preview Page Transition
pt_BR: Ver Transição da Página

en: Page Transitions
pt_BR: Transições da página

en: This is the page color behind your loading animation
pt_BR: Esta é a Cor da Página por trás da sua Animação de Carregamento

en: Fade In Down
pt_BR: Aparecer de baixo

en: Fade In Right
pt_BR: Aparecer da direita

en: Fade In Up
pt_BR: Aparecer de cima

en: Fade In Left
pt_BR: Aparecer da esquerda

en: Fade Out Down
pt_BR: Desaparecer abaixo

en: Fade Out Up
pt_BR: Desaparecer acima

en: Fade Out Left
pt_BR: Desaparecer à esquerda

en: Preloader
pt_BR: Pré-Carregamento

en: Circle Dashed
pt_BR: Círculo tracejado

en: Bouncing Dots
pt_BR: Pontos saltitantes

en: Pulsing Dots
pt_BR: Pontos pulsantes

en: Pulse
pt_BR: Pulsar

en: Overlap
pt_BR: Sobrepor

en: Spinners
pt_BR: Giradores

en: Nested Spinners
pt_BR: Giradores aninhados

en: Opposing Nested Spinners
pt_BR: Giradores aninhados opostos

en: Opposing Nested Rings
pt_BR: Anéis aninhados opostos

en: Progress Bar
pt_BR: Barra de progresso

en: Two Way Progress Bar
pt_BR: Barra de progresso dupla

en: Repeating Bar
pt_BR: Barra de repetição

en: Spinning
pt_BR: Girar

en: Bounce
pt_BR: Saltar

en: Rubber Band
pt_BR: Elástico

en: Shake
pt_BR: Tremer

en: Head Shake
pt_BR: Agitar topo

en: Swing
pt_BR: Balançar

en: Tada
pt_BR: Tcha-ram!

en: Wobble
pt_BR: Oscilar

en: Jello
pt_BR: Gelatina

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: For visitors from the EU, Facebook widgets will only work for site visitors if they have logged into Facebook and consented to cookies. %1$sLearn more%2$s
pt_BR: Para os Visitantes da UE, os Widgets do Facebook só funcionarão para Visitantes do Site que estiverem Conectados no Facebook e Consentirem em Cookies. %1$s Saiba Mais%2$s

en: This is how an error notice would look.
pt_BR: Esta é a aparência de um aviso de erro.

en: Here's a link
pt_BR: Aqui está um Link

en: This is what a WooCommerce message notice looks like.
pt_BR: É assim que um Aviso de Mensagem do WooCommerce se parece.

en: This is how WooCommerce provides an info notice.
pt_BR: É assim que o WooCommerce fornece um Aviso de Informações.

en: Purchase Summary
pt_BR: Resumo da compra

en: Notices
pt_BR: Avisos

en: Here's where you can customize how notices form WooCommerce will appear for your customers
pt_BR: Aqui é onde você pode Personalizar como os Avisos de Formulários do WooCommerce aparecerão para seus Clientes

en: Notice Type
pt_BR: Tipo de aviso

en: Error Notices
pt_BR: Avisos de Erros

en: Message Notices
pt_BR: Avisos de Mensagens

en: Info Notices
pt_BR: Avisos de Informações

en: Notice Text
pt_BR: Texto de Aviso

en: Notice Box
pt_BR: Caixa do Aviso

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: WooCommerce Notices
pt_BR: Avisos do WooCommerce

en: Drop this widget anywhere on the page or template where you want notices to appear.
pt_BR: Solte este Widget em qualquer lugar da Página ou Modelo onde você deseja que os Avisos Apareçam.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: To change the design of your notices, go to your %1$sWooCommerce Settings%2$s
pt_BR: Para Alterar o Design de seus Avisos, vá para as %1$sConfigurações do WooCommerce%2$s

en: This is an example of a WooCommerce notice. (You won't see this while previewing your site.)
pt_BR: Este é um Exemplo de Aviso do WooCommerce. (Você não verá isso enquanto Visualiza seu Site.)

en: Confirmation Message
pt_BR: Mensagem de confirmação

en: Thank You. Your order has been received.
pt_BR: Uma Nova Mensagem do Formulário foi Recebida.

en: Payment Details
pt_BR: Informações do pagamento

en: Order Number:
pt_BR: Número do pedido:

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Order Date:
pt_BR: Data do Pedido:

en: Order Email:
pt_BR: E-mail do Pedido:

en: Order Total:
pt_BR: Total do pedido:

en: Payment Method:
pt_BR: Método de Pagamento:

en: Bank Details
pt_BR: Detalhes Bancários

en: Our Bank Details
pt_BR: Nossos dados bancários

en: Preview order with
pt_BR: Pagar Pedido com

en: Order ID
pt_BR: ID do pedido

en: Note: To find an order ID, go to the WP dashboard: WooCommerce > Orders
pt_BR: Nota: Para encontrar um ID de Pedido, vá para o Painel WP: WooCommerce > Pedidos

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Section Titles
pt_BR: Títulos da seção

en: General Text
pt_BR: Texto geral

en: Login Messages
pt_BR: Mensagem de login

en: Order Details
pt_BR: Detalhes do pedido

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Edit Conditions
pt_BR: Editar condições

en: No Templates found. Want to create one?
pt_BR: Nenhum modelo foi encontrado. Deseja criar um?

en: Go Back
pt_BR: Regressar

en: Start customizing every part of your site
pt_BR: Comece a personalizar cada parte do seu site

en: Not Found
pt_BR: Não encontrado

en: Import template
pt_BR: Importar template

en: Where do you want to display your template?
pt_BR: Onde você quer exibir seu modelo?

en: Set the conditions that determine where your template is used throughout your site.
pt_BR: Defina as condições que determinam onde o seu modelo é usado em todo o site.

en: Your template was imported
pt_BR: Seu modelo foi importado

en: Import Template To Your Library
pt_BR: Importar modelo para a sua biblioteca

en: Drag & Drop your .JSON or .zip template file
pt_BR: Arraste e solte o seu arquivo de modelo .JSON ou .ZIP

en: or
pt_BR: ou

en: Your Site's Global Parts
pt_BR: As partes globais de seu site

en: Move Item To Trash
pt_BR: Mover item para a lixeira

en: Are you sure you want to move this item to trash:
pt_BR: Você tem certeza que deseja mover este item para a lixeira:

en: Move to Trash
pt_BR: Enviar para a lixeira

en: Rename Site Part
pt_BR: Renomear Parte do Site

en: Change
pt_BR: Mudar

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: import
pt_BR: importar

en: Theme Builder could not be loaded
pt_BR: Não foi possível carregar o construtor do tema

en: Switch to table view
pt_BR: Alternar para Visualização da Tabela

en: Manage and create all of your custom code here.<br />Organize all of your custom code and incorporate code snippets in your site. Add tracking codes, meta titles, and other scripts. Set display conditions, locations, and priority all from one place.
pt_BR: Gerencie e Crie todo o seu Código Personalizado Aqui.<br />Organize todo o seu Código Personalizado e incorpore Trechos de Código em seu Site. Adicione Códigos de Rastreamento, Meta Títulos e outros Scripts. Defina Condições de Exibição, Locais e Prioridade, tudo de um só lugar.

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Elementor Custom-Code #
pt_BR: Código Personalizado do Elementor #

en: Where Do You Want to Display Your Code?
pt_BR: Onde você quer exibir o seu código?

en: Set the conditions that determine where your code snippet is used throughout your site.
pt_BR: Defina as condições que determinam onde o seu trecho de código é usado em todo o seu site.

en: For example, choose 'Entire Site' to display the code snippet across your site.
pt_BR: Por exemplo, escolha 'Todo o site' para exibir o trecho de código no site inteiro.

en: Want to save this as your checkout page?
pt_BR: Deseja Salvar como sua Página de Pagamento?

en: Changes you make here will override your existing WooCommerce settings.
pt_BR: As Alterações que você faz aqui Substituirão as Configurações Existentes do WooCommerce.

en: You've updated your checkout page.
pt_BR: Você atualizou sua página de pagamento.

en: <h3>Set up a checkout page</h3><br>Without a checkout page, visitors can't complete transactions on your site. To set one up, go to Site Settings.
pt_BR: <h3>Configure uma página de pagamento</h3><br>Sem uma página de pagamento, os visitantes não podem concluir os pedidos na sua loja. Para configurar, vá para as Configurações do site.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a checkout page for your site, head over to Site Settings.
pt_BR: <h3>Desculpe, algo deu errado.</h3><br>Para definir uma página de pagamento para o seu site, vá para as Configurações do site.

en: Want to save this as your cart page?
pt_BR: Deseja Salvar como sua Página do Carrinho?

en: You've updated your cart page.
pt_BR: Você atualizou a sua página de carrinho.

en: <h3>Set up a cart page</h3><br>The cart page shows an order summary. To set one up, go to Site Settings.
pt_BR: <h3>Configure uma Página de Carrinho</h3><br>A Página do Carrinho Exibe um Resumo do Pedido. Para Configurar, vá para Configurações do Site.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a cart page for your site, head over to Site Settings.
pt_BR: <h3>Desculpe, algo deu errado.</h3><br>Para definir uma página de carrinho para o seu site, vá para as Configurações do site.

en: Want to save this as your my account page?
pt_BR: Deseja Salvar como sua Página Minha Conta?

en: You've updated your my account page.
pt_BR: Você atualizou a sua página ´Minha conta´.

en: <h3>Set up a My Account page</h3><br>Without it, customers can't update their billing details, review past orders, etc. To set up My Account, go to Site Settings.
pt_BR: <h3>Configure uma página ‘Minha conta’</h3><br>Sem ela, os clientes não podem atualizar seus detalhes de faturamento, revisar pedidos anteriores, etc. Para configurar ‘Minha conta’, vá para as Configurações do site.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a my account page for your site, head over to Site Settings.
pt_BR: <h3>Desculpe, algo deu errado.</h3><br>Para definir uma página ´Minha conta´ para o seu site, vá para as Configurações do site.

en: No thanks
pt_BR: Não obrigado

en: Select bulk action
pt_BR: Selecionar ação em massa

en: Bulk actions
pt_BR: Ações em lote

en: All Time
pt_BR: Todos os tempos

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Last 7 days
pt_BR: Últimos 7 dias

en: Last 30 days
pt_BR: Últimos 30 dias

en: Start Date
pt_BR: Data Inicial

en: End Date
pt_BR: Data Final

en: Export All to CSV
pt_BR: Exportar Todos para CSV

en: Export Filtered to CSV
pt_BR: Exportar Filtrados para CSV

en: Export Selected to CSV
pt_BR: Exportar Selecionados para CSV

en: Click to Cancel
pt_BR: Clique para Cancelar

en: Actions Log
pt_BR: Registro de Ações

en: No form actions.
pt_BR: Nenhuma Ação de Formulário.

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Dismiss this notice.
pt_BR: Dispensar este informe.

en: items
pt_BR: itens

en: of
pt_BR: de

en: All Pages
pt_BR: Todas as páginas

en: Filter by Page
pt_BR: Filtrar por Página

en: Search...
pt_BR: Pesquisar...

en: Show more details
pt_BR: Mostrar mais detalhes

en: Succeed
pt_BR: Sucesso

en: Something went wrong, please try again later.
pt_BR: Algo deu errado! Tente novamente mais tarde.

en: Action completed successfully.
pt_BR: Ação Concluída com Sucesso.

en: Action failed to run, please check your integration.
pt_BR: Ação Não Executada! Verifique sua Integração.

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Delete Permanently
pt_BR: Apagar Permanentemente

en: Mark as Read
pt_BR: Marcar como Lido

en: Mark as Unread
pt_BR: Marcar como não lida

en: Main
pt_BR: Principal

en: Actions Status
pt_BR: Status das ações

en: Submission Date
pt_BR: Data de envio

en: All Forms
pt_BR: Todas as formulários

en: Filter by form
pt_BR: Filtrar por formulário

en: Filter by date
pt_BR: Filtrar por data

en: No submissions found.
pt_BR: Nenhum envio encontrado.

en: Submission
pt_BR: Envio

en: Page:
pt_BR: Página:

en: Create Date:
pt_BR: Data de Criação:

en: Update Date:
pt_BR: Data de Atualização:

en: User Name:
pt_BR: Nome de Usuário:

en: User IP:
pt_BR: IP do usuário:

en: User Agent:
pt_BR: Agente de usuário:

en: Radio Buttons
pt_BR: Botões de Rádio

en: Product Link
pt_BR: Link do Produto

en: Dividers
pt_BR: Divisores

en: Quantity Borders
pt_BR: Limites de quantidade

en: Remove icon
pt_BR: Remover ícone

en: Titles & Totals
pt_BR: Títulos e totais

en: Divider Total
pt_BR: Divisor do Total

en: Customize
pt_BR: Personalize

en: Select sections of the cart to customize:
pt_BR: Selecione Seções do Carrinho para Personalizar:

en: Customize: Order Summary
pt_BR: Personalizar: Resumo do pedido

en: Customize: Totals
pt_BR: Personalizar: Totais

en: Customize: Coupon
pt_BR: Personalizar: Cupom

en: Coupon code
pt_BR: Código do Cupom

en: The Order Summary and Payment sections will remain in place while scrolling.
pt_BR: As Seções Resumo do Pedido e Pagamento permanecerão no local durante a Rolagem.

en: Billing and Shipping Details
pt_BR: Detalhes de Cobrança e Entrega

en: Billing Details
pt_BR: Detalhes de Cobrança

en: Repeater State - hidden
pt_BR: Estado Repetidor - Oculto

en: Note: This content cannot be changed due to local regulations.
pt_BR: Nota: Este Conteúdo não pode ser Alterado devido às Regulamentações Locais.

en: Note: This label and placeholder are taken from the Billing section. You can change it there.
pt_BR: Nota: Este Rótulo e Espaço Reservado são retirados da Seção de Cobrança. Você pode Alterá-lo lá.

en: Form Items
pt_BR: Itens do Formulário

en: Order Notes
pt_BR: Notas do pedido

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
pt_BR: Notas sobre seu pedido, por exemplo, informações especiais sobre entrega.

en: Your Order
pt_BR: Seu Pedido

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: I have read and agree to the website
pt_BR: Li e Concordo com o Site

en: Link Text
pt_BR: Texto do link

en: terms and conditions
pt_BR: termos e condições

en: Purchase Button
pt_BR: Botão de Compra

en: Secondary Titles
pt_BR: Títulos secundários

en: Checkboxes
pt_BR: Caixas de seleção

en: Returning Customer
pt_BR: Usuário Retornando

en: Shipping Address
pt_BR: Entrega: Endereço

en: Select sections of the checkout to customize:
pt_BR: Selecione as seções do pagamento para personalizar:

en: Customize: Returning Customer
pt_BR: Personalizar: Cliente retornante

en: Secondary Title
pt_BR: Título secundário

en: Customize: Billing Details
pt_BR: Personalizar: Detalhes de faturamento

en: Customize: Additional Information
pt_BR: Personalizar: Informações Adicionais

en: Radio Button
pt_BR: Botão de Rádio

en: Customize: Payment
pt_BR: Personalizar: Pagamento

en: Info Box
pt_BR: Caixa de informações

en: Returning customer?
pt_BR: Já está cadastrado?

en: Click here to login
pt_BR: Clique para fazer login

en: Shipping Details
pt_BR: Detalhes de Entrega

en: Ship to a different address?
pt_BR: Entregar para um endereço diferente?

en: Create an Account
pt_BR: Criar uma conta

en: Create an account?
pt_BR: Criar uma conta?

en: Have a coupon?
pt_BR: Tem um cupom?

en: Click here to enter your coupon code
pt_BR: Clique aqui para inserir seu código de cupom

en: Customize: Shipping Address
pt_BR: Personalizar: Endereço de entrega

en: Company Name
pt_BR: Nome da empresa

en: Country / Region
pt_BR: País / Região

en: Street Address
pt_BR: Logradouro

en: Post Code
pt_BR: CEP

en: Town / City
pt_BR: Cidade

en: State
pt_BR: Estado (UF)

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
pt_BR: Se você já fez compras conosco antes, informe os seus dados abaixo. Se você é um novo cliente, vá para a seção de faturamento.

en: Remember me
pt_BR: Lembrar-me

en: If you have a coupon code, please apply it below.
pt_BR: Se você tiver um código de cupom, aplique-o abaixo.

en: Cart Type
pt_BR: Tipo de carrinho

en: Side Cart
pt_BR: Carrinho Lateral

en: Mini Cart
pt_BR: Mini carrinho

en: Open Cart
pt_BR: Abrir sacola

en: Cart Position
pt_BR: Posição do Carrinho

en: Close Cart
pt_BR: Fechar Carrinho

en: Close Icon
pt_BR: Ícone de fechar

en: Remove Item
pt_BR: Remover item

en: Price and Quantity
pt_BR: Preço e quantidade

en: Cart Dividers
pt_BR: Divisor do Carrinho

en: Automatically Open Cart
pt_BR: Abrir Automaticamente

en: Open the cart every time an item is added.
pt_BR: Abrir Carrinho Toda Vez que um Item for Adicionado.

en: Automatically Update Cart
pt_BR: Atualizar Automaticamente

en: Updates to the cart (e.g., a removed item) via Ajax. The cart will update without refreshing the whole page.
pt_BR: Atualizações para o Carrinho (Ex.: Item Removido) via Ajax. O Carrinho será Atualizado Sem Atualizar a Página.

en: Divider Style
pt_BR: Divisor de Estilo

en: Empty Cart Message Color
pt_BR: Cor da Mensagem de Carrinho Vazio

en: Tabs Position
pt_BR: Posição de abas

en: Tab Name
pt_BR: Nome da Aba

en: Note: By default, only your last order is displayed while editing the orders section. You can see other orders on your live site or in the WooCommerce orders section
pt_BR: Nota: Por Padrão, apenas seu Último Pedido é Exibido durante a Edição da Seção de Pedidos. Você pode ver outros Pedidos em seu Site Ativo ou na Seção de Pedidos do WooCommerce

en: Dashboard
pt_BR: Painel de Controle

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Addresses
pt_BR: Endereços

en: Account Details
pt_BR: Detalhes da conta

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sError:%2$s The nonce security check didn’t pass. Please reload the page and try again. You may want to try clearing your browser cache as a last attempt.
pt_BR: %1$sErro:%2$s A Verificação de Segurança não passou. Por favor, Recarregue a Página e tente novamente. Você pode querer tentar Limpar o Cache do seu Navegador como uma Última tentativa.

en: Select the pages you want to use as your default WooCommerce shop pages
pt_BR: Selecione as Páginas que deseja usar como suas Páginas Padrão da Loja WooCommerce

en: Select a date
pt_BR: Selecione uma data

en: Terms & Conditions
pt_BR: Termos e Condições

en: Note: Changes you make here will also be reflected in the WooCommerce settings on your WP dashboard
pt_BR: Nota: As Alterações que você faz aqui também serão refletidas nas Configurações do WooCommerce no Painel WP

en: Two columns
pt_BR: Duas colunas

en: One column
pt_BR: Uma coluna

en: Sticky Right Column
pt_BR: Coluna Direita fixa

en: This option will allow the right column (e.g, Cart Totals) to be sticky while scrolling.
pt_BR: Esta opção permitirá que a Coluna Direita (por exemplo, Totais do Carrinho) seja Fixa durante a Rolagem.

en: Order Summary
pt_BR: Resumo do Pedido

en: Update Cart Button
pt_BR: Botão Atualizar Carrinho

en: Update Cart
pt_BR: Atualizar o carrinho

en: Coupon
pt_BR: Cupom

en: Apply Coupon Button
pt_BR: Botão Aplicar Cupom

en: Apply coupon
pt_BR: Aplicar cupom

en: Totals
pt_BR: Totais

en: Section Title
pt_BR: Título da seção

en: Cart Totals
pt_BR: Total no carrinho

en: Update Shipping Button
pt_BR: Botão Atualizar Frete

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Checkout Button
pt_BR: Botão de pagamento

en: Proceed to Checkout
pt_BR: Avançar para o pagamento

en: Update Cart Automatically
pt_BR: Atualizar o carrinho automaticamente

en: Changes to the cart will update automatically.
pt_BR: As alterações no carrinho serão atualizadas automaticamente.

en: Titles
pt_BR: Títulos

en: Descriptions
pt_BR: Descrições

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Log in to %1$syour account%2$s to get your license key.
pt_BR: Acesse %1$sSua Conta%2$s para obter sua Chave de Licença.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: If you don't yet have a license key, %1$sget Elementor Pro now%2$s.
pt_BR: Se você ainda não tem uma chave de licença, %1$scompre o Elementor Pro agora%2$s.

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag, 3: Link opening tag, 4: Link closing tag.
en: %1$sYou have no more activations left.%2$s %3$sPlease upgrade to a more advanced license%4$s (you'll only need to cover the difference).
pt_BR: %1$sVocê não tem mais ativações restantes.%2$s %3$sAtualize para uma licença avançada%4$s (você só precisa pagar a diferença).

en: Your trial has expired
pt_BR: Sua avaliação expirou

en: Want to continue using Pro to build your website? Choose the plan that's right for you!
pt_BR: Quer continuar usando o Pro para construir seu site? Escolha o plano certo para você!

en: Go Pro
pt_BR: Seja Pro

note: translators: %s: Days left to trial expiration.
en: Your trial expires in %s
pt_BR: Sua avaliação expira em %s

en: Find the plan that matches your needs and enjoy Pro widgets, templates, and support for a whole year.
pt_BR: Encontre o plano que atenda às suas necessidades e desfrute dos widgets e modelos Pro, e do suporte por um ano inteiro.

en: Choose your plan
pt_BR: Escolha seu plano

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Enter Your %1$sTypeKit Project ID%2$s.
pt_BR: Informe seu %1$sID de Projeto TypeKit%2$s.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Enter Your %1$sFont Awesome Pro Kit ID%2$s.
pt_BR: Digite o seu %1$sID do Font Awesome Pro Kit%2$s.

note: translators: %s: Body opening tag.
en: %s - Start
pt_BR: %s - Início

note: translators: %s: Body closing tag.
en: %s - End
pt_BR: %s - Fim

en: Always load jQuery
pt_BR: Sempre carregar o jQuery

en: If your snippet includes jQuery, this will ensure it will work for all visitors. It may have a minor impact on loading speed.
pt_BR: Se o seu Snippet incluir jQuery, isso garantirá que ele funcionará para Todos os Visitantes. Pode ter um pequeno impacto na velocidade de carregamento.

en: Add pixels, meta tags and any other scripts to your site.
pt_BR: Adicione Pixels, Tags Meta e quaisquer outros Scripts ao seu Site.

en: Learn more about adding custom code
pt_BR: Saiba mais sobre como Adicionar Código Personalizado

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: To integrate with our forms you need an %1$sAPI Key%2$s.
pt_BR: Para Integrar com nossos Formulários você precisa de uma %1$sChave API%2$s.

note: translators: 1: Integration label, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: Set your %1$s in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
pt_BR: Defina o seu %1$s nas %2$sConfigurações de Integrações%3$s.

note: translators: 1: Integration label, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: You are using %1$s set in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
pt_BR: Você está usando %1$s definido nas %2$sConfigurações de Integrações%3$s.

note: translators: 1: User display name, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: You are Logged in as %1$s (%2$sLogout%3$s)
pt_BR: Você está Conectado como %1$s (%2$sSair%3$s)

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to manage your menus.
pt_BR: Vá até a %1$sTela de Menus%2$s para Gerenciar seus Menus.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to create one.
pt_BR: Vá para a %1$sTela de Menus%2$s para Criar um.

en: Document doesn't exist
pt_BR: Documento Inexistente

en: Posts widget doesn't exist
pt_BR: O widget de posts não existe

en: Info
pt_BR: Informações

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Warning
pt_BR: Atenção

en: Danger
pt_BR: Alerta

en: No More Posts Message
pt_BR: Mensagem de sem mais posts

en: Spinner Color
pt_BR: Cor do girador

en: Spinner
pt_BR: Girador

en: Load More
pt_BR: Carregar mais

en: No more posts message
pt_BR: Não há mais mensagem de post

en: No more posts to show
pt_BR: Não Existem mais Posts para Exibir

en: Load on Click
pt_BR: Carrega ao clicar

en: Infinite Scroll
pt_BR: Rolar Infinito

en: Progress Tracker
pt_BR: Rastreador de Progresso

en: Tracker Type
pt_BR: Tipo de Rastreador

en: Progress relative to
pt_BR: Progresso relativo a

en: Add the CSS ID or Class of a specific element on this page to track its progress separately
pt_BR: Adicione o CSS ID ou Classe de um Elemento específico nesta Página para acompanhar seu progresso separadamente

en: Note: You can only track progress relative to Post Content on a single post template.
pt_BR: Nota: Você só pode Acompanhar o Progresso em relação ao Conteúdo do Post em um Modelo de Post Único.

en: Percentage Position
pt_BR: Posição da Porcentagem

en: Tracker
pt_BR: Rastreador

en: Progress Indicator
pt_BR: Indicador de Progresso

en: Progress Color
pt_BR: Cor do Progresso

en: Tracker Background
pt_BR: Fundo do Rastreador

en: Scroll Snap
pt_BR: Pressão da Rolagem

en: Learn More
pt_BR: Saiba mais

en: Snap Position
pt_BR: Posição do Snap

en: Scroll Padding
pt_BR: Preenchimento da Rolagem

en: Scroll Snap Stop
pt_BR: Parar Rolagem

en: Always
pt_BR: Sempre

note: translators: 1: Setting Page Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Set your Facebook App ID in the %1$sIntegrations Settings%2$s
pt_BR: Defina a sua ID de Aplicativo do Facebook nas %1$sConfigurações de Integrações%2$s

note: translators: 1: App ID, 2: Setting Page Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: You are connected to Facebook App %1$s, %2$sChange App%3$s
pt_BR: Você está Conectado ao Aplicativo do Facebook %1$s. %2$sAlterar Aplicativo%3$s

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Facebook SDK lets you connect to your %1$sdedicated application%2$s so you can track the Facebook Widgets analytics on your site.
pt_BR: O SDK do Facebook permite que você conecte seu %1$sAplicativo Dedicado%2$s para que possa Rastrear as Análises de Widgets do Facebook no seu Site.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Remember to add the domain to your %1$sApp Domains%2$s
pt_BR: Lembre-se de Adicionar o seu Domínio nos %1$sDomínios do Aplicativo%2$s

en: Loader Color
pt_BR: Cor do Carregador

note: translators: 1: Comment author link, 2: Span open tag, 3: Span closing tag.
en: %1$s %2$ssays:%3$s
pt_BR: %1$s %2$sdisse:%3$s

en: Entering the Theme Builder through WP Dashboard > Templates > Theme Builder opens the New theme builder by default. But don’t worry, you can always view the WP styled version of the screen with a simple click of a button.
pt_BR: Entrar no Construtor de Tema por meio do Painel WP > Modelos > Construtor de Tema abre o Novo Construtor de Tema por Padrão. Mas não se preocupe! Você sempre pode Visualizar a Versão da Tela com o Estilo WP com um simples clique de um Botão.

en: Heads up! You are using a free trial. Want to enjoy Pro widgets & templates for a whole year?
pt_BR: Atenção! Você está usando uma Avaliação Gratuita. Quer Curtir Widgets & Modelos Pro por 1 Ano Inteiro?

en: Go Pro now
pt_BR: Compre Pro Agora

en: Your trial has expired. Miss your favorite Elementor Pro features?
pt_BR: Sua Avaliação Venceu. Sentiu falta de seus Recursos Favoritos do Elementor Pro?

en: Upgrade now
pt_BR: Atualize agora

en: Activate Now
pt_BR: Ative agora

en: Renew your license today, to keep getting feature updates, premium support, Pro widgets & unlimited access to the template library.
pt_BR: Renove a sua licença hoje para continuar recebendo atualizações de recursos, suporte premium, widgets pro e acesso Ilimitado à biblioteca de modelos.

note: Description of the plugin
en: Elevate your designs and unlock the full power of Elementor. Gain access to dozens of Pro widgets and kits, Theme Builder, Pop Ups, Forms and WooCommerce building capabilities.
pt_BR: Eleve seus designs e desbloqueie todo o poder do Elementor. Obtenha acesso a dezenas de Widgets e Kits Pro, Construtor de tema, Popups, Formulários e capacidades de construção no WooCommerce.

en: Default to New Theme Builder
pt_BR: Padrão para Novo Construtor de Tema

en: Elementor Pro Data Updater
pt_BR: Atualizador de dados do Elementor

en: Horizontal Orientation
pt_BR: Orientação horizontal

en: Vertical Orientation
pt_BR: Orientação vertical

en: Custom Tooltip Properties
pt_BR: Propriedades personalizadas da Dica

en: Set custom Tooltip opening that will only affect this specific hotspot.
pt_BR: Defina a abertura personalizada da Dica que afetará apenas este Hotspot específico.

en: Text Wrap
pt_BR: Envoltório de texto

en: Soft Beat
pt_BR: Batida suave

en: Expand
pt_BR: Expandir

en: Tooltip
pt_BR: Dica

en: Click
pt_BR: Clique

en: Fade In/Out
pt_BR: Desaparecer interno/externo

en: Fade Grow
pt_BR: Esmaecer crescendo

en: Fade By Direction
pt_BR: Esmaecer por direção

en: Slide By Direction
pt_BR: Deslizar por direção

en: Enter your image caption
pt_BR: Informe a legenda da imagem

en: Box Color
pt_BR: Cor da caixa

[ctx: Currency]
en: AUD
pt_BR: AU$

[ctx: Currency]
en: CAD
pt_BR: Cad$

[ctx: Currency]
en: EUR
pt_BR: €

[ctx: Currency]
en: JPY
pt_BR: ¥

[ctx: Currency]
en: USD
pt_BR: $

en: Footers
pt_BR: Rodapés

en: Headers
pt_BR: Cabeçalhos

en: Sections
pt_BR: Seções

en: Singles
pt_BR: Pndividuais

en: Single Pages
pt_BR: Páginas individuais

en: Single Posts
pt_BR: Posts individuais

en: Video Playlist
pt_BR: Playlist de Vídeos

en: Playlist Name
pt_BR: Nome da Playlist

en: Self Hosted
pt_BR: Auto-hospedado

en: Paste URL
pt_BR: Colar URL

en: Get Video Data
pt_BR: Obter dados do Vídeo

en: Choose File
pt_BR: Escolher arquivo

en: Add Your Text Here
pt_BR: Adicione seu texto aqui

en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: Contents Tabs
pt_BR: Abas de conteúdo

en: Tab #1
pt_BR: Aba #1

en: Add some content for each one of your videos, like a description, transcript or external links.To add, remove or edit tab names, go to Tabs.
pt_BR: Adicione algum conteúdo para cada um de seus vídeos, como uma descrição, transcrição ou links externos. Para adicionar, remover ou editar os nomes das abas, vá para Abas.

en: Tab #2
pt_BR: Aba #2

en: Playlist Items
pt_BR: Itens da Playlist

en: Sample Video
pt_BR: Vídeo de amostra

en: Tab 1 Name
pt_BR: Nome da aba 1

en: Tab 2 Name
pt_BR: Nome da aba 2

en: Collapsible
pt_BR: Recolhível

en: Read More Label
pt_BR: Rótulo de “Leia mais”

en: Show More
pt_BR: Mostrar mais

en: Read Less Label
pt_BR: Rótulo de “Leia menos”

en: Show Less
pt_BR: Mostrar menos

en: Image Overlay
pt_BR: Sobreposição de imagem

en: On Load
pt_BR: Ao carregar

en: Next Up
pt_BR: A Seguir

en: Indicate Watched
pt_BR: Indicar assistido

en: Video Count
pt_BR: Contagem do vídeo

en: Watched Icon
pt_BR: Ícone de assistido

en: Top Bar
pt_BR: Barra superior

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: Border Type
pt_BR: Tipo da borda

en: Play Video
pt_BR: Reproduzir vídeo

en: Products Archives
pt_BR: Arquivo de produtos

en: Product Posts
pt_BR: Posts de produtos

en: Single Products
pt_BR: Produtos individuais

en: Global Widgets
pt_BR: Widgets globais

en: Custom Hotspot Size
pt_BR: Tamanho personalizado do Hotspot

en: Set custom Hotspot size that will only affect this specific hotspot.
pt_BR: Defina o tamanho personalizado do Hotspot que afetará apenas este Hotspot específico.

en: Tooltip Content
pt_BR: Conteúdo da Dica

en: Add Your Tooltip Text Here
pt_BR: Adicione o texto da sua Dica aqui

[ctx: Currency]
en: GBP
pt_BR: £

[ctx: Currency]
en: Dollar
pt_BR: Dólar

[ctx: Currency]
en: Franc
pt_BR: Franco

[ctx: Currency]
en: Guilder
pt_BR: Florim

[ctx: Currency]
en: Krona
pt_BR: Coroa

[ctx: Currency]
en: Pound Sterling
pt_BR: Libra esterlina

[ctx: Currency]
en: Ruble
pt_BR: Rublo

[ctx: Currency]
en: Rupee
pt_BR: Rúpia

[ctx: Currency]
en: Rupee (Indian)
pt_BR: Rúpia (Indiana)

[ctx: Currency]
en: Yen/Yuan
pt_BR: Iene/Yuan

en: Custom (Advanced)
pt_BR: Personalizado (avançados)

en: PayPal Account
pt_BR: Conta do PayPal

en: Transactions made through your PayPal button will be registered under this account.
pt_BR: As transações feitas através do botão PayPal serão registradas nesta conta.

en: SDK Token
pt_BR: Token do SDK

en: Sandbox Email Account
pt_BR: Email da conta de teste

en: This is the address given to you by PayPal when you set up a sandbox with your developer account. You can use the sandbox to test your purchase flow.
pt_BR: Este é o endereço dado a você quando você configura o PayPal em modo de teste com sua conta de desenvolvedor. Você pode usar modo de teste para testar seu fluxo de compra.

en: Never lose another submission! Using "Actions After Submit" you can now choose to save all submissions to an internal database.
pt_BR: Nunca mais perca um envio! Usando a opção “Ações após o envio”, agora você pode optar por salvar todos os envios em um banco de dados interno.

en: Collect Submissions
pt_BR: Coletar envios

en: Submissions
pt_BR: Envios

en: Unread
pt_BR: Não lidos

en: Read
pt_BR: Lidos

en: Trash
pt_BR: Lixo

en: Submission not found.
pt_BR: Nenhum envio foi encontrado.

en: There is nothing to export.
pt_BR: Não há nada para exportar.

en: Submission not found or not in trash.
pt_BR: Nenhum envio foi encontrado na lixeira.

en: Form Name (ID)
pt_BR: Nome do Formulário (ID)

en: Submission ID
pt_BR: ID do envio

en: Created At
pt_BR: Criado em

en: User ID
pt_BR: ID de usuário

en: User IP
pt_BR: IP do usuário

en: Referrer
pt_BR: Referência

en: Elementor Submissions
pt_BR: Envios do Elementor

en: Referer
pt_BR: Referência

en: Created At GMT
pt_BR: Criado em (GMT)

en: Updated At
pt_BR: Atualizado em

en: Updated At GMT
pt_BR: Atualizado em (GMT)

en: No payment method connected. Contact seller.
pt_BR: Nenhuma forma de pagamento conectada. Entre em contato com o vendedor.

en: Unknown error.
pt_BR: Erro desconhecido.

en: Transaction Type
pt_BR: Tipo de transação

en: Donation
pt_BR: Doação

en: Subscription
pt_BR: Assinatura

en: Item Name
pt_BR: Nome do item

en: Donation Amount
pt_BR: Valor da doação

en: Any Amount
pt_BR: Qualquer valor

en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: Amount
pt_BR: Quantia

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Billing Cycle
pt_BR: Ciclo de faturamento

en: Daily
pt_BR: Diário

en: Weekly
pt_BR: Semanal

en: Yearly
pt_BR: Anual

en: Auto Renewal
pt_BR: Renovação automática

en: Shipping Price
pt_BR: Valor do frete

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Tax Percentage
pt_BR: Percentual de imposto

en: Redirect After Success
pt_BR: Redirecionar após o sucesso

en: Paste URL or type
pt_BR: Colar URL ou tipo

en: Sandbox
pt_BR: Modo de teste

note: translators: %s: Merchant name.
en: Open %s In New Tab
pt_BR: Abrir %s numa nova aba

note: translators: %s: Merchant name.
en: %s Not Connected
pt_BR: %s desconectado

note: translators: %s: Merchant name.
en: %s Not Connected Color
pt_BR: %s cor desconectada

en: PayPal Button
pt_BR: Botão do PayPal

en: Pricing & Payments
pt_BR: Preços e Pagamentos

en: Merchant Account
pt_BR: Conta de Comerciante

en: Default (Simple)
pt_BR: Padrão (Simples)

en: Define where the Custom Code will appear
pt_BR: Defina onde o código personalizado aparecerá

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Define in which order the Custom Code will appear
pt_BR: Defina a ordem que o código personalizado aparecerá

en: Custom code
pt_BR: Código personalizado

en: Conditions:
pt_BR: Condições:

en: Custom Code
pt_BR: Código personalizado

en: Add new
pt_BR: Adicionar novo

en: New code
pt_BR: Novo código

en: Edit code
pt_BR: Editar código

en: Custom code updated.
pt_BR: O código personalizado foi atualizado.

en: Revision restored.
pt_BR: A revisão foi restaurada.

en: Custom code published.
pt_BR: O código personalizado foi publicado.

en: Custom code saved.
pt_BR: O código personalizado foi salvo.

en: Custom code submitted.
pt_BR: O código personalizado foi enviado.

note: translators: %s: The scheduled date.
en: Custom code scheduled for %s.
pt_BR: Código Personalizado Agendado para %s.

en: M j, Y @ G:i
pt_BR: j \d\e M \d\e Y à\s H:i

en: Custom code draft updated.
pt_BR: O rascunho do código personalizado foi atualizado.

en: %s custom code updated. | %s custom codes updated.
pt_BR[0]: %s código personalizado foi atualizado.
pt_BR[1]: %s código personalizado foram atualizados.

en: %s custom code cannot be not updated, someone else is editing it. | %s custom codes cannot be not updated, someone else is editing them.
pt_BR[0]: %s código personalizado não pode ser atualizado, outra pessoa está editando-o.
pt_BR[1]: %s códigos personalizados não podem ser atualizados, outra pessoa está editando-os.

en: %s custom code permanently deleted. | %s custom codes permanently deleted.
pt_BR[0]: %s código personalizado foi excluído permanentemente.
pt_BR[1]: %s códigos personalizados foram excluídos permanentemente.

en: %s custom code moved to trash. | %s custom codes moved to trash.
pt_BR[0]: %s código personalizado foi movido para a lixeira.
pt_BR[1]: %s códigos personalizados foram movidos para a lixeira.

en: %s custom code restored. | %s custom code restored.
pt_BR[0]: %s código personalizado foi restaurado.
pt_BR[1]: %s códigos personalizados foram restaurados.

en: Show on browsers
pt_BR: Exibir nos navegadores

en: All Browsers
pt_BR: Todos os navegadores

en: Max Weight
pt_BR: Peso Máximo

en: Another check is in progress.
pt_BR: Outra verificação está em andamento.

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Selected Text
pt_BR: Texto selecionado

en: Code Highlight
pt_BR: Código destacado

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Code
pt_BR: Código

en: Line Numbers
pt_BR: Números das linhas

en: Copy to Clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Highlight Lines
pt_BR: Destacar linhas

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Font Size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Body Start
pt_BR: Início do Body

en: Body End
pt_BR: Fim do Body

en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

en: What is a Single Product Template?
pt_BR: O que é um modelo de produto?

en: What is a single page template?
pt_BR: O que é um modelo de página?

en: What is a single post template?
pt_BR: O que é um modelo de post?

en: Meet the new Theme Builder: more intuitive and visual than ever
pt_BR: Conheça o novo Construtor de Tema: Mais intuitivo e visual do que nunca

en: With the new Theme Builder you can visually manage every part of your site intuitively, making the task of designing a complete website that much easier
pt_BR: Com o novo Construtor de Tema você pode gerenciar visualmente cada parte do seu site intuitivamente, tornando a tarefa de projetar um site completo muito mais fácil

en: Try it now
pt_BR: Experimente agora

en: What is a Products Archive Template?
pt_BR: O que é um modelo de arquivo de produtos?

en: What is a 404 page template?
pt_BR: O que é um modelo de página 404?

en: What is a footer template?
pt_BR: O que é um modelo de rodapé?

en: What is a header template?
pt_BR: O que é um modelo de cabeçalho?

en: Error while saving conditions.
pt_BR: Erro ao salvar as condições.

en: Cannot save those conditions.
pt_BR: Não é possível salvar estas condições.

note: translators: %s: User display name.
en: %s is currently editing this template, please try again later
pt_BR: %s está atualmente editando este modelo, tente novamente mais tarde

en: What is an archive template?
pt_BR: O que é um modelo de arquivo?

en: Single Post
pt_BR: Post individual

en: A single post template allows you to easily design the layout and style of posts, ensuring a design consistency throughout all your blog posts, for example.
pt_BR: Um modelo de post único permite que você crie facilmente o design do layout e o estilo dos posts, garantindo a consistência do design em todas os posts do seu blog, por exemplo.

en: You can create multiple single post templates, and assign each to a different category.
pt_BR: Você pode criar vários modelos de post e atribuir cada um a uma categoria diferente.

en: Congrats! Your site part is live
pt_BR: Parabéns! Esta parte do site foi publicada

en: Open Site Editor
pt_BR: Abrir editor do site

en: View Live Site
pt_BR: Ver site ao vivo

en: Products Archive
pt_BR: Arquivo de produtos

en: A products archive template allows you to easily design the layout and style of your WooCommerce shop page or other product archive pages - those pages that show a list of products, which may be filtered by terms such as categories, tags, etc.
pt_BR: Um modelo de arquivo de produtos permite que você crie facilmente o design do layout e o estilo de sua página de loja WooCommerce ou outras páginas de arquivo de produto - aquelas páginas que mostram uma lista de produtos, que podem ser filtradas por termos como categorias, tags, etc.

en: You can create multiple products archive templates, and assign each to different categories of products. This gives you the freedom to customize the appearance for each type of product being shown.
pt_BR: Você pode criar vários modelos de arquivo de produtos e atribuir cada um a diferentes categorias de produtos. Isso te permite personalizar a aparência de cada tipo de produto que está sendo mostrado.

en: A single product template allows you to easily design the layout and style of WooCommerce single product pages, and apply that template to various conditions that you assign.
pt_BR: Um modelo de produto permite que você crie facilmente o design do layout e o estilo das páginas de um único produto do WooCommerce e aplique esse modelo a várias condições que você atribuir.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
pt_BR: Você pode criar vários modelos de produtos e atribuir cada um a diferentes tipos de produtos, permitindo um design personalizado para cada grupo de produtos semelhantes.

en: If you’d like a different style for a specific category, it’s easy to create a separate archive template whose condition is to only display when users are viewing that category’s list of posts.
pt_BR: Se você quiser um estilo diferente para uma categoria específica, é fácil criar um modelo de arquivo separado cuja condição seja a exibição apenas quando os usuários estiverem visualizando a lista de posts dessa categoria.

en: Error 404
pt_BR: Erro 404

en: A 404 page template allows you to easily design the layout and style of the page that is displayed when a visitor arrives at a page that does not exist.
pt_BR: Um modelo de página 404 permite criar facilmente o design do layout e o estilo da página que é exibida quando um visitante chega a uma página que não existe.

en: Keep your site's visitors happy when they get lost by displaying your recent posts, a search bar, or any information that might help the user find what they were looking for.
pt_BR: Mantenha os visitantes de seu site felizes quando eles se perderem exibindo seus posts recentes, uma barra de pesquisa ou qualquer informação que possa ajudar o usuário a encontrar o que procura.

en: The footer template allows you to easily design and edit custom WordPress footers without the limits of your theme’s footer design constraints
pt_BR: O modelo de rodapé permite que você facilmente crie o design e edite rodapés personalizados do WordPress sem os limites das restrições de design do rodapé do seu tema

en: You can create multiple footers, and assign each to different areas of your site.
pt_BR: Você pode criar vários rodapés e atribuir cada um a diferentes áreas do seu site.

en: The header template allows you to easily design and edit custom WordPress headers so you are no longer constrained by your theme’s header design limitations.
pt_BR: O modelo de cabeçalho permite que você facilmente crie o design e edite cabeçalhos personalizados do WordPress para que você não fique mais restrito às limitações de design do cabeçalho do seu tema.

en: You can create multiple headers, and assign each to different areas of your site.
pt_BR: Você pode criar vários cabeçalhos e atribuir cada um a diferentes áreas do seu site.

en: What is a search results template?
pt_BR: O que é um modelo de resultados de pesquisa?

en: You can easily control the layout and design of the Search Results page with the Search Results template, which is simply a special archive template just for displaying search results.
pt_BR: Você pode controlar facilmente o layout e o design da página de resultados da pesquisa com o modelo para resultados da pesquisa, que é simplesmente um modelo de arquivo especial apenas para exibir os resultados da pesquisa.

en: You can customize the message if there are no results for the search term.
pt_BR: Você pode personalizar a mensagem se não houver resultados para o termo de pesquisa.

en: Single Page
pt_BR: Página individual

en: A single page template allows you to easily create the layout and style of pages, ensuring design consistency across all the pages of your site.
pt_BR: Um modelo de página única permite que você crie facilmente o layout e o estilo das páginas, garantindo a consistência do design em todas as páginas do seu site.

en: You can create multiple single page templates, and assign each to different areas of your site.
pt_BR: Você pode criar vários modelos de página e atribuir cada um a diferentes áreas do seu site.

en: No instances
pt_BR: Sem instâncias

en: Date Modified
pt_BR: Data de modificação

en: An archive template allows you to easily design the layout and style of archive pages - those pages that show a list of posts (e.g. a blog’s list of recent posts), which may be filtered by terms such as authors, categories, tags, search results, etc.
pt_BR: Um modelo de arquivo permite que você crie facilmente o design do layout e o estilo das páginas de arquivo - aquelas páginas que mostram uma lista de posts (por exemplo, uma lista de posts recentes de um blog), que pode ser filtrada por termos como autores, categorias, tags, resultados de pesquisa etc.

en: Link Timeout
pt_BR: Tempo limite do link

en: Play Speed
pt_BR: Velocidade da reprodução

note: translators: %s: Renewal discount.
en: Your Elementor Pro license is about to expire. Renew now and get an exclusive, time-limited %s discount.
pt_BR: Opa... Parece que sua Licença do Elementor Pro está prestes a Vencer. Renove Agora e obtenha um Desconto Exclusivo de %s por Tempo Limitado.

en: Your Elementor Pro license is about to expire. Renew now and get updates, support, Pro widgets & templates for another year.
pt_BR: Opa! Sua Licença do Elementor Pro está prestes a Vencer. Renove agora e desfrute de Atualizações, Suporte e Modelos Pro por mais um ano.

en: Step
pt_BR: Etapa

en: Previous Button
pt_BR: Botão Anterior

en: Next Button
pt_BR: Botão Próximo

en: Visible only if selected step type contains "Icon"
pt_BR: Visível apenas se o tipo de etapa selecionado tiver um "Ícone"

en: Step Buttons
pt_BR: Botões de etapa

en: Steps Settings
pt_BR: Configurações das etapas

en: Display Percentage
pt_BR: Exibir percentual

en: Next & Submit Button
pt_BR: Botões Próximo e Enviar

en: Steps
pt_BR: Etapas

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Completed
pt_BR: Completado

en: Divider Width
pt_BR: Largura do divisor

en: Divider Gap
pt_BR: Espaço do divisor

en: Percentage
pt_BR: Porcentual

en: External URL
pt_BR: URL externo

en: Enter your URL
pt_BR: Digite a URL

en: Upload JSON File
pt_BR: Enviar arquivo JSON

en: Custom Caption
pt_BR: Legenda personalizada

en: Trigger
pt_BR: Gatilho

en: On Hover
pt_BR: Ao passar o mouse

en: Scroll
pt_BR: Rolar

en: Effects Relative To
pt_BR: Efeitos relativos a

en: Loop
pt_BR: Repetir

en: Number of slides
pt_BR: Número de slides

en: Redirect to link after selected timeout
pt_BR: Redirecionar ao link após um tempo limite selecionado

en: On Hover Out
pt_BR: Ao tirar o mouse

en: Reverse
pt_BR: Reverso

en: Pause
pt_BR: Pausa

en: Hover Area
pt_BR: Área de foco

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Start Point
pt_BR: Ponto inicial

en: End Point
pt_BR: Ponto final

en: Renderer
pt_BR: Renderizador

en: Could not unzip or empty archive.
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo ZIP, ou o arquivo está vazio.

en: Choose a font to publish.
pt_BR: Escolha uma fonte para publicar.

en: Upload an icon set to publish.
pt_BR: Carregue um conjunto de ícones para publicar.

en: Color Picker Field
pt_BR: Campo de seletor de cores

en: Open in new window
pt_BR: Abrir em nova janela

[ctx: CPT Name]
en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes personalizadas

[ctx: CPT Singular Name]
en: Font
pt_BR: Fonte

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Add New Font
pt_BR: Adicionar nova Fonte

en: Edit Font
pt_BR: Editar fonte

en: New Font
pt_BR: Nova fonte

en: All Fonts
pt_BR: Todas as fontes

en: View Font
pt_BR: Ver fonte

en: Search Font
pt_BR: Pesquisar fonte

en: No fonts found
pt_BR: Nenhuma fonte foi encontrada

en: No fonts found in trash
pt_BR: Nenhuma fonte foi encontrada na lixeira

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes personalizadas

[ctx: CPT Name]
en: Custom Icons
pt_BR: Ícones personalizados

[ctx: CPT Singular Name]
en: Icon Set
pt_BR: Conjunto de ícones

en: Add New Icon Set
pt_BR: Adicionar novo Conjunto de ícones

en: Edit Icon Set
pt_BR: Editar conjunto de ícones

en: New Icon Set
pt_BR: Novo conjunto de ícones

en: All Icons
pt_BR: Todos os ícones

en: View Icon
pt_BR: Ver ícone

en: Search Icon Set
pt_BR: Pesquisar conjunto de ícones

en: No icons found
pt_BR: Nenhum ícone foi encontrado

en: No icons found in trash
pt_BR: Nenhum ícone foi encontrado na lixeira

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Icons
pt_BR: Ícones personalizados

en: The "Collapse" option should only be used if the Table of Contents is made sticky
pt_BR: A opção "recolher" só deve ser usada se o Índice for fixo

en: Separator Width
pt_BR: Largura do separador

en: Marker
pt_BR: Marcador

en: Menu Toggle
pt_BR: Alternar menu

en: No headings were found on this page.
pt_BR: Não foram encontrados cabeçalhos nesta página.

en: Table of Contents
pt_BR: Sumário

en: Anchors By Tags
pt_BR: Âncoras por tags

en: Container
pt_BR: Recipiente

en: This control confines the Table of Contents to heading elements under a specific container
pt_BR: Este controle limita o Sumário a elementos de cabeçalho dentro de um recipiente específico

en: Anchors By Selector
pt_BR: Âncoras por seletor

en: CSS selectors, in a comma-separated list
pt_BR: Seletores CSS, numa lista separada por vírgulas

en: Marker View
pt_BR: Visual do marcador

en: Bullets
pt_BR: Marcadores

en: Word Wrap
pt_BR: Envoltório da palavra

en: Minimize Box
pt_BR: Caixa de minimizar

en: Minimized On
pt_BR: Minimizado em

en: Collapse Subitems
pt_BR: Recolher subitens

en: Reinstall
pt_BR: Reinstalar

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
pt_BR: Ocorreu um erro, a versão selecionada é inválida. Tente selecionar uma versão diferente.

en: Numeric
pt_BR: Numérico

en: Custom Key
pt_BR: Chave personalizada

en: User Profile Picture
pt_BR: Foto do perfil do usuário

en: Add comma separated tags
pt_BR: Adicionar tags separadas por vírgulas

en: Allow Resubscribe
pt_BR: Permitir reinscrição

en: reCAPTCHA V3 validation failed, suspected as abusive usage
pt_BR: a validação do reCAPTCHA V3 falhou, suspeita de uso abusivo

en: HTML Field
pt_BR: Campo HTML

en: Gallery
pt_BR: Galeria

en: New Gallery
pt_BR: Nova galeria

en: Galleries
pt_BR: Galerias

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Row Height
pt_BR: Altura da linha

en: Aspect Ratio
pt_BR: Proporção da tela

en: "All" Filter
pt_BR: Filtro "Todos"

en: "All" Filter Label
pt_BR: Rótulo do filtro "Todos"

en: Full Content
pt_BR: Conteúdo completo

en: Show Thumbnail
pt_BR: Mostrar miniaturas

en: Mini Cart Template
pt_BR: Modelo do mini-carrinho

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Set to `Disable` in order to use your Theme's or WooCommerce's mini-cart template instead of Elementor's.
pt_BR: Defina como 'Desativar' para utilizar o seu modelo de mini-carrinho do Tema ou do WooCommerce ao invés do modelo do Elementor.

en: Please note that switching on this option will disable some of the design controls.
pt_BR: Note que ativando esta opção irá desativar alguns dos controles de design.

en: To view the validation badge, switch to preview mode
pt_BR: Para ver o emblema de validação, mude para o modo de pré-visualização

en: Renew Now
pt_BR: Renovar agora

en: Activate Your License and Get Access to Premium Elementor Templates, Support & Plugin Updates.
pt_BR: Ative sua licença e tenha acesso aos modelos premium do Elementor, suporte e atualizações do plugin.

en: Invalid SVG Format, file not uploaded for security reasons
pt_BR: Formato SVG inválido, arquivo não enviado por motivos de segurança

en: Custom Icons
pt_BR: Ícones personalizados

en: Icon Set
pt_BR: Conjunto de ícones

en: Your Fontello, IcoMoon or Fontastic .zip file
pt_BR: Seu arquivo .zip da Fontello, IcoMoon ou Fontastic

en: Only zip files are allowed
pt_BR: Somente arquivos .zip são permitidos

en: Incompatible archive
pt_BR: Arquivo incompatível

en: The zip file provided is not supported!
pt_BR: O arquivo zip fornecido não é suportado!

en: CSS Prefix
pt_BR: Prefixo do CSS

en: Enter Icon Set Name
pt_BR: Informe o nome do conjunto de ícones

en: Font Awesome, the web's most popular icon set and toolkit, Pro Integration
pt_BR: Font Awesome, o conjunto de ícones e ferramentas mais popular da web, integração Pro

en: Validate Kit ID
pt_BR: Validar o ID do Kit

en: Created on
pt_BR: Criado em

en: Icons Count
pt_BR: Contagem de ícones

en: The Icon Set prefix already exists in your site. In order to avoid conflicts we recommend to use a unique prefix per Icon Set.
pt_BR: O prefixo do conjunto de ícones já existe no seu site. A fim de evitar conflitos, recomendamos o uso de um prefixo único por conjunto de ícones.

en: Icon Set updated.
pt_BR: O conjunto de ícones foi atualizado.

note: translators: %s: Date and time of the revision.
en: Icon Set restored to revision from %s
pt_BR: O conjunto de ícones foi restaurado para a revisão de %s

en: Icon Set saved.
pt_BR: O conjunto de ícones foi salvo.

en: Icon Set submitted.
pt_BR: O conjunto de ícones foi enviado.

en: Icon Set draft updated.
pt_BR: O rascunho do conjunto de ícones foi atualizado.

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Icons
pt_BR: Ícones personalizados

en: Drag & Drop to Upload
pt_BR: Arraste e solte para enviar

en: Click here to browse
pt_BR: Clique aqui para navegar

en: Uploading&hellip;
pt_BR: Enviando&hellip;

en: Done!
pt_BR: Feito!

en: Error!
pt_BR: Erro!

en: Audience
pt_BR: Audiência

en: Invalid form, reCAPTCHA validation failed.
pt_BR: Formulário Inválido - Falha na Validação do reCAPTCHA.

en: To use reCAPTCHA V3, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA V3.
pt_BR: Para usar o reCAPTCHA V3, você precisa adicionar a chave API e completar o processo de configuração no Painel > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA V3.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: %1$sreCAPTCHA V3%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
pt_BR: %1$sreCAPTCHA V3%2$s é um Serviço Gratuito do Google que Protege seu Site Contra Spam e Abuso. Ele faz isso enquanto permite que seus Usuários Válidos Acessem com facilidade.

en: Score Threshold
pt_BR: Limite de pontuação

en: Score threshold should be a value between 0 and 1, default: 0.5
pt_BR: O limite de pontuação deve ser um valor entre 0 e 1, padrão: 0,5

en: Bottom Right
pt_BR: Em baixo à direita

en: Bottom Left
pt_BR: Em baixo à esquerda

en: Entire Page
pt_BR: Página toda

en: Motion Effects
pt_BR: Efeitos de movimento

en: Exit Animation
pt_BR: Animação de saída

en: Terms are items in a taxonomy. The available taxonomies are: Categories, Tags, Formats and custom taxonomies.
pt_BR: Os termos são itens de uma taxonomia. As taxonomias disponíveis são: Categorias, Tags, Formatos e taxonomias personalizadas.

note: translators: %s: Singular taxonomy label.
en: Any child %s of
pt_BR: Qualquer %s descendente de

note: translators: %s: Singular taxonomy label.
en: Direct child %s of
pt_BR: %s diretamente descendente de

en: Ordering is not available if this widget is placed in your front page. Visible on frontend only.
pt_BR: A ordenação não está disponível se este widget for colocado na sua página inicial. Visível apenas na interface.

en: For example, choose 'Entire Site' to display the template across your site.
pt_BR: Por exemplo, escolha ‘Todo o site ' para exibir o modelo no site inteiro.

en: Want to deactivate the license for any reason?
pt_BR: Deseja desativar a licença por qualquer motivo?

note: translators: %s: Example license key.
en: Your license key should look something like this: %s
pt_BR: A sua chave de licença deve ser algo parecido com isto: %s

note: translators: %s: The [all-fields] shortcode.
en: By default, all form fields are sent via %s shortcode. To customize sent fields, copy the shortcode that appears inside each field and paste it above.
pt_BR: Por padrão, todos os campos do formulário são enviados através do shortcode %s. Para personalizar os campos enviados, copie o shortcode que aparece dentro de cada campo e cole-o acima.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: %1$sreCAPTCHA%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
pt_BR: %1$sO reCAPTCHA%2$s é um serviço gratuito do Google que protege seu Site Contra Spam e Abuso. Isso é feito enquanto deixa seus Usuários Válidos passarem com facilidade.

en: There are no menus in your site.
pt_BR: Não há menus no seu site.

en: Set the conditions that determine where your %s is used throughout your site.
pt_BR: Defina as condições que determinam onde seu %s é usado em todo o seu site.

en: Setting a ‘Before’ date will show all the posts published until the chosen date (inclusive).
pt_BR: Definir uma data 'Antes' mostrará todas os posts publicados até a data escolhida (inclusive).

en: Setting an ‘After’ date will show all the posts published since the chosen date (inclusive).
pt_BR: Definir uma data 'Depois ' mostrará todos os posts publicados desde a data escolhida (inclusive).

en: X Anchor Point
pt_BR: Ponto de ancoragem X

en: Y Anchor Point
pt_BR: Ponto de ancoragem Y

en: Apply Effects On
pt_BR: Aplicar efeitos em

en: Mouse Effects
pt_BR: Efeitos do mouse

en: Vertical Scroll
pt_BR: Rolagem vertical

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Viewport
pt_BR: Exibição

en: Horizontal Scroll
pt_BR: Rolagem horizontal

en: To Left
pt_BR: Para a esquerda

en: To Right
pt_BR: Para a direita

en: Transparency
pt_BR: Transparência

en: Level
pt_BR: Nível

en: Rotate
pt_BR: Rotacionar

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Mouse Track
pt_BR: Rastreamento do mouse

en: Opposite
pt_BR: Oposto

en: Direct
pt_BR: Direto

en: 3D Tilt
pt_BR: Inclinação 3D

en: On Open
pt_BR: Ao abrir

en: On Close
pt_BR: Ao fechar

en: Open By Selector
pt_BR: Abrir pelo seletor

en: In order to open a popup on selector click, please set your Popup Conditions
pt_BR: A fim de abrir um popup ao clicar no seletor, defina suas condições do Popup

en: Include By
pt_BR: Incluir por

en: Term
pt_BR: Termo

en: Exclude By
pt_BR: Excluir por

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up. This only effects the frontend.
pt_BR: Defina para Sim para evitar que mensagens duplicadas apareçam. Isto só afeta a interface.

en: Past Day
pt_BR: Dia anterior

en: Past Week
pt_BR: Semana anterior

en: Past Month
pt_BR: Mês anterior

en: Past Quarter
pt_BR: Trimestre anterior

en: Past Year
pt_BR: Ano anterior

en: Ignore Sticky Posts
pt_BR: Ignorar posts fixos

en: Sticky-posts ordering is visible on frontend only
pt_BR: A ordenação de posts fixos é visível apenas na interface

en: Related
pt_BR: Relacionado

en: Displayed if no relevant results are found. Manual selection display order is random
pt_BR: Exibido se nenhum resultado relevante for encontrado. A ordem de exibição de seleção manual é aleatória

en: Archive Products (deprecated)
pt_BR: Arquivar Produtos (obsoleto)

en: Note that these layout settings will override settings made in Appearance > Customize
pt_BR: Observe que essas configurações de layout substituirão as configurações feitas em Aparência > Personalizar

en: Looks like you are using WooCommerce, while your theme does not support it. Please consider switching themes.
pt_BR: Parece que você está usando o WooCommerce, mesmo que o seu tema não ofereça suporte a ele. Considere mudar de tema.

en: To change the Products Archive’s layout, go to Appearance > Customize.
pt_BR: Para alterar o layout do Arquivo de produtos, vá para Aparência > Personalizar.

en: The editor preview might look different from the live site. Please make sure to check the frontend.
pt_BR: A prévia do editor pode aparecer diferente no site ao vivo. Certifique-se de verificar na interfece.

en: Elementor Forms
pt_BR: Formulários do Elementor

en: Loading
pt_BR: Carregando

note: translators: %s: Connected user.
en: You're connected as %s.
pt_BR: Você está conectado como %s.

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: User Info
pt_BR: Informação de usuário

en: User Meta
pt_BR: Metadados do usuário

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Loading...
pt_BR: Carregando…

en: Show after X page views
pt_BR: Mostrar após X visualizações da página

en: Page Views
pt_BR: Visualizações da página

en: Show after X sessions
pt_BR: Mostrar após X sessões

en: Sessions
pt_BR: Sessões

en: Show up to X times
pt_BR: Mostrar até X vezes

en: Times
pt_BR: Vezes

en: When arriving from specific URL
pt_BR: Ao chegar de um URL específico

en: Regex
pt_BR: Expressão regular

en: Show when arriving from
pt_BR: Mostrar quando chegar de

en: Search Engines
pt_BR: Mecanismos de busca

en: External Links
pt_BR: Links externos

en: Internal Links
pt_BR: Links Internos

en: Hide for logged in users
pt_BR: Ocultar para usuários conectados

en: All Users
pt_BR: Todos os usuários

en: Select Roles
pt_BR: Selecionar funções

en: Show on devices
pt_BR: Mostrar nos dispositivos

en: On Page Load
pt_BR: Ao carregar a página

en: Within
pt_BR: Dentro

en: On Scroll
pt_BR: Ao rolar

en: On Scroll To Element
pt_BR: Em rolar no elemento

en: Selector
pt_BR: Seletor

en: On Click
pt_BR: Ao clicar

en: Clicks
pt_BR: Cliques

en: After Inactivity
pt_BR: Após inatividade

en: On Page Exit Intent
pt_BR: Na intenção de saída da página

en: Fit To Content
pt_BR: Ajustar ao conteúdo

en: Fit To Screen
pt_BR: Ajustar à tela

en: Custom Height
pt_BR: Altura personalizada

en: Content Position
pt_BR: Posição do conteúdo

en: Close Button
pt_BR: Botão de fechar

en: Entrance Animation
pt_BR: Animação de entrada

en: Show Close Button After
pt_BR: Mostrar botão de fechar após

en: Automatically Close After
pt_BR: Fechar automaticamente após

en: Prevent Closing on ESC Overlay
pt_BR: Impedir o fechamento da sobreposição com ESC

en: Prevent Closing on ESC key
pt_BR: Impedir o fechamento na tecla ESC

en: Disable Page Scrolling
pt_BR: Desativar a rolagem da página

en: Avoid Multiple Popups
pt_BR: Evitar vários Popups

en: If the user has seen another popup on the page hide this popup
pt_BR: Se o usuário viu outro Popup na página, esconda esse Popup

en: Open Popup
pt_BR: Abrir Popup

en: Close Popup
pt_BR: Fechar Popup

en: Don't Show Again
pt_BR: Não mostrar novamente

en: Triggers
pt_BR: Gatilhos

en: Advanced Rules
pt_BR: Regras avançadas

en: What action the user needs to do for the popup to open.
pt_BR: Que ação o usuário deve realizar para que o Popup abra.

en: Requirements that have to be met for the popup to open.
pt_BR: Requisitos que devem ser cumpridos para o Popup abrir.

en: Toggle Popup
pt_BR: Alternar Popup

en: Share on %s
pt_BR: Compartilhar no %s

en: Transition Speed
pt_BR: Velocidade de transição

en: Cover Photo
pt_BR: Foto da capa

en: Publish Settings
pt_BR: Configurações de publicação

en: Conditions
pt_BR: Condições

en: Apply current template to these pages.
pt_BR: Aplicar o modelo atual a estas páginas.

en: Save & Close
pt_BR: Salvar e fechar

en: Theme Builder
pt_BR: Construtor de tema

en: Add New Theme Template
pt_BR: Adicionar novo Modelo de tema

en: Prev
pt_BR: Anterior

en: SKU
pt_BR: REF

en: Missing
pt_BR: Faltando

en: Connect & Activate
pt_BR: Conectar e ativar

en: Want to activate this website by a different license?
pt_BR: Quer ativar este site por uma licença diferente?

en: Switch Account
pt_BR: Trocar de conta

en: Your license is invalid for this domain. Please check your key again.
pt_BR: Sua licença é inválida para esse domínio, verifique a sua chave novamente.

en: Click here for Instructions
pt_BR: Clique aqui para obter instruções

en: Form Data
pt_BR: Dados do formulário

en: Timestamp
pt_BR: Data/Hora

en: Actions
pt_BR: Ações

note: translators: %s: Post type label.
en: %s by author
pt_BR: %s por autor

en: File Field
pt_BR: Campo de arquivo

en: Page Not Found
pt_BR: Página não encontrada

en: Please connect to Elementor in order to activate license.
pt_BR: Conecte-se ao Elementor para ativar a licença.

en: License key is missing.
pt_BR: A chave de licença está ausente.

en: License has been activated successfully.
pt_BR: A licença foi ativada.

en: Activate Manually
pt_BR: Ativar manualmente

en: Reviews
pt_BR: Avaliações

en: Review
pt_BR: Avaliação

en: Unmarked Style
pt_BR: Estilo não marcado

en: Outline
pt_BR: Contorno

en: Unmarked Color
pt_BR: Cor não marcada

en: Evergreen Timer
pt_BR: Tempo fixo

en: Actions After Expire
pt_BR: Ações após expirar

en: Show Message
pt_BR: Mostrar mensagem

en: Redirect URL
pt_BR: Redirecionamento de URL

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Custom Attributes
pt_BR: Atributos Personalizados

en: key|value
pt_BR: chave|valor

note: translators: %s: The `|` separate char.
en: Set custom attributes for the wrapper element. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
pt_BR: Defina atributos personalizados para o elemento que envolve os demais. Cada atributo numa linha separada. Separe o nome do atributo do valor usando o caractere %s.

en: Contact URL
pt_BR: URL de contato

en: Google Calendar
pt_BR: Calendário do Google

en: Outlook Calendar
pt_BR: Calendário do Outlook

en: Yahoo Calendar
pt_BR: Calendário do Yahoo

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Action
pt_BR: Ação

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Featured Image Data
pt_BR: Dados de imagem destacada

en: Data
pt_BR: Dados

en: File URL
pt_BR: URL do arquivo

en: Attachment URL
pt_BR: URL do anexo

en: Video URL
pt_BR: URL de video

en: Request Parameter
pt_BR: Parâmetro de consulta

en: Parameter Name
pt_BR: Nome do parâmetro

en: Avatar URL
pt_BR: URL do avatar

en: A new Submission
pt_BR: Um novo envio

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Enter the webhook URL that will receive the form's submitted data.
pt_BR: Insira o URL do webhook que receberá os dados enviados do formulário.

en: Channel
pt_BR: Canal

en: Form Submissions
pt_BR: Envios do formulário

en: Pre Text
pt_BR: Antes do texto

en: A new Form Submission has been received
pt_BR: Uma novo envio de formulário foi recebido

en: Default Value
pt_BR: Valor padrão

en: Any child of
pt_BR: Qualquer descendente de

en: Direct child of
pt_BR: Descendente direto de

note: translators: %s: Taxonomy label.
en: In child %s
pt_BR: Em %s decendentes

en: Indent
pt_BR: Recuo

en: Sitemap
pt_BR: Mapa do site

en: Protected Posts
pt_BR: Posts protegidos

en: Add nofollow
pt_BR: Adicionar nofollow

en: Post Type
pt_BR: Tipo de post

en: Hierarchical View
pt_BR: Exibição hierárquica

en: Depth
pt_BR: Profundidade

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Bullet
pt_BR: Ponto

en: Disc
pt_BR: Disco

en: Interactions
pt_BR: Interações

en: Project not found.
pt_BR: Projeto não foi encontrado.

en: No project data was returned.
pt_BR: Nenhum dado de projeto foi retornado.

en: Get Project ID
pt_BR: Obter ID do projeto

en: Sync Project
pt_BR: Sincronizar projeto

en: Centered Slides
pt_BR: Slides centralizados

en: Basket
pt_BR: Cesta

en: Bag
pt_BR: Sacola

en: Gallery Field
pt_BR: Campo de galeria

en: Image Field
pt_BR: Campo de imagem

en: Date Field
pt_BR: Campo de data

en: WooCommerce Breadcrumbs
pt_BR: Caminho percorrido do WooCommerce

en: Product Categories
pt_BR: Categorias de produto

en: Current Subcategories
pt_BR: Subcategorias atuais

en: Upsells
pt_BR: Aumenta vendas

en: Category Image
pt_BR: Imagem da categoria

en: Media
pt_BR: Mídia

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Sale Price
pt_BR: Preço de oferta

en: Regular Price
pt_BR: Preço normal

en: Internal URL
pt_BR: URL interno

en: Image Title
pt_BR: Título da imagem

en: Show Home Title
pt_BR: Mostrar título da página inicial

en: Post Image Attachments
pt_BR: Anexos de imagens dos posts

en: Toolset
pt_BR: Ferramentas

en: %s Field
pt_BR: Campo %s

en: Enter each option in a separate line. To differentiate between label and value, separate them with a pipe char ("|"). For example: First Name|f_name
pt_BR: Insira cada opção em uma linha separada. Para diferenciar entre rótulo e valor, separe-os com um pipe ("|"). Por exemplo: Nome|nome

en: Button ID
pt_BR: ID do botão

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
pt_BR: Adicione seu id personalizado SEM o símbolo. Ex.: meu-id

en: Success Message Color
pt_BR: Cor da mensagem de sucesso

en: Error Message Color
pt_BR: Cor da mensagem de erro

en: Inline Message Color
pt_BR: Cor da mensagem em linha

en: Redirect After Logout
pt_BR: Redirecionar depois de sair

en: Content Padding
pt_BR: Recuo do conteúdo

en: Query ID
pt_BR: ID da consulta

en: Give your Query a custom unique id to allow server side filtering
pt_BR: Dê à sua consulta um ID personalizado exclusivo para permitir a filtragem pelo servidor

en: Avoid Duplicates
pt_BR: Evitar duplicatas

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up on the page. This only affects the frontend.
pt_BR: Defina como Sim para evitar que mensagens duplicadas sejam exibidas na página. Isso afeta apenas o front-end.

en: URL Format
pt_BR: Formato de URL

en: Plain Permalink
pt_BR: Link permanente simples

en: Pretty Permalink
pt_BR: Link permanente bonito

en: Effects Offset
pt_BR: Desvio de efeitos

en: Stay In Column
pt_BR: Ficar na coluna

en: By author
pt_BR: Por autor

note: translators: %s: Widget name.
en: The %s widget was not found in your template.
pt_BR: O widget %s não foi encontrado no seu modelo.

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

en: In same Term
pt_BR: No mesmo termo

en: Indicates whether next post must be within the same taxonomy term as the current post, this lets you set a taxonomy per each post type
pt_BR: Indica se o próximo post deve estar dentro da mesmo termo de taxonomia do post atual, o que permite definir uma taxonomia para cada tipo de post

en: Product Archive
pt_BR: Arquivo de produtos

en: All Product Archives
pt_BR: Todos os arquivos de produtos

en: Shop Page
pt_BR: Página da loja

en: Entire Shop
pt_BR: Todo a loja

en: Product Post
pt_BR: Post de produto

en: Single Product
pt_BR: Produto individual

en: Remove this item
pt_BR: Remover este item

en: No products in the cart.
pt_BR: Não há produtos no carrinho.

en: Checkout
pt_BR: Finalizar compra

en: Product Gallery
pt_BR: Galeria do produto

en: Product Image
pt_BR: Imagem do produto

en: Product Price
pt_BR: Preço do produto

en: Product Rating
pt_BR: Classificação do produto

en: Average Rating
pt_BR: Média de classificação

en: Rating Count
pt_BR: Contagem de classificações

en: Review Count
pt_BR: Contagem de avaliações

en: Product Sale
pt_BR: Produto em promoção

en: Product Short Description
pt_BR: Descrição curta do produto

en: Product SKU
pt_BR: REF do produto

en: Product Stock
pt_BR: Estoque do produto

en: Show Text
pt_BR: Exibir texto

en: Product Terms
pt_BR: Termos do produto

en: Product Title
pt_BR: Título do produto

en: Custom Add To Cart
pt_BR: Adicionar ao carrinho personalizado

en: Archive Products
pt_BR: Arquivar produtos

en: Allow Order
pt_BR: Permitir pedido

en: Show Result Count
pt_BR: Mostrar contagem de resultados

en: Latest Products
pt_BR: Produtos recentes

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience any such issue, try to switch to a basic theme and deactivate related plugins.
pt_BR: O estilo deste widget é muitas vezes afetado pelo seu tema e plugins. Se você tiver algum problema, tente mudar para um tema básico e desativar os plugins relacionados.

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Menu Cart
pt_BR: Carrinho do menu

en: Menu Icon
pt_BR: Ícone do menu

en: Items Indicator
pt_BR: Indicador de itens

en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Remove Item Icon
pt_BR: Remover ícone de item

en: Groove
pt_BR: Entalhe

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: View Cart
pt_BR: Ver carrinho

en: Add To Cart
pt_BR: Colocar no carrinho

en: Variations
pt_BR: Variações

en: Select field
pt_BR: Campo de seleção

en: Additional Information
pt_BR: Informações adicionais

en: Product Content
pt_BR: Conteúdo do produto

en: Product Data Tabs
pt_BR: Abas de dados do produto

en: Tabs
pt_BR: Abas

en: Panel
pt_BR: Painel

en: Heading
pt_BR: Título

en: Product Images
pt_BR: Imagens do produto

en: Product Meta
pt_BR: Metadados do produto

en: Table
pt_BR: Tabela

en: N/A
pt_BR: N/D

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Star Color
pt_BR: Cor da estrela

en: Empty Star Color
pt_BR: Cor da estrela vazia

en: Star Size
pt_BR: Tamanho da estrela

en: Product Related
pt_BR: Produtos relacionados

en: Related Products
pt_BR: Produtos relacionados

en: Products Per Page
pt_BR: Produtos por página

en: Short Description
pt_BR: Descrição curta

note: translators: %s: Page number.
en: &nbsp;&ndash; Page %s
pt_BR: &nbsp;&ndash; Página %s

en: Below
pt_BR: Abaixo

en: Beside
pt_BR: Ao lado

note: translators: %s: Post type label. translators: %s: Taxonomy label.
en: %s archive
pt_BR: Arquivo de %s

en: Elementor Full Width
pt_BR: Elementor largura total

en: Select post type
pt_BR: Escolha o tipo de post

en: An error occurred.
pt_BR: Ocorreu um erro.

en: This field is required.
pt_BR: Este campo é obrigatório.

note: translators: %s: Elementor.
en: Powered by %s
pt_BR: Distribuído por %s

en: Something went wrong.
pt_BR: Algo deu errado.

en: Copy the license key from your account and paste it below.
pt_BR: Copie a chave de licença da sua conta e cole-a abaixo.

en: Enter your headline
pt_BR: Digite seu título

en: Enter your quote
pt_BR: Digite sua citação

en: Enter your title
pt_BR: Digite seu título

en: Enter your description
pt_BR: Digite sua descrição

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: YouTube or Vimeo link
pt_BR: Link do YouTube ou Vimeo

note: translators: 1: upload_max_filesize, 2: php.ini
en: The uploaded file exceeds the %1$s directive in %2$s.
pt_BR: O arquivo enviado excede a diretiva %1$s no %2$s.

note: translators: %d: The number of allowed files.
en: You can upload only %d file. | You can upload up to %d files.
pt_BR[0]: Você pode fazer upload de apenas %d arquivo.
pt_BR[1]: Você pode fazer upload de até %d arquivos.

[ctx: Date Format]
en: March 6, 2018 (F j, Y)
pt_BR: 6 de Março de 2018 (j \d\e F \d\e Y)

en: Search Results
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: All singular
pt_BR: Todos os singulares

en: Recent Posts
pt_BR: Posts recentes

en: Section
pt_BR: Seção

en: Location Settings
pt_BR: Configurações de localização

en: Location
pt_BR: Local

en: Apply
pt_BR: Aplicar

note: translators: 1: Widget name, 2: Template name.
en: You must include the %1$s widget in your template (%2$s), in order for Elementor to work on this page.
pt_BR: Você deve incluir o widget %1$s no seu modelo (%2$s), para que o Elementor funcione nesta página.

en: Unsupported
pt_BR: Não suportado

en: Preview Settings
pt_BR: Visualizar configurações

en: Preview Dynamic Content as
pt_BR: Visualizar conteúdo dinâmico como

en: Search Term
pt_BR: Termo de pesquisa

en: Apply & Preview
pt_BR: Aplicar e visualizar

en: Page Layout
pt_BR: Layout da página

en: Default Page Template from your theme
pt_BR: Modelo de página padrão do seu tema

en: No header, no footer, just Elementor
pt_BR: Sem cabeçalho, sem rodapé, apenas Elementor

en: This template includes the header, full-width content and footer
pt_BR: Este modelo inclui o cabeçalho, o conteúdo com largura total e o rodapé

en: Display Conditions
pt_BR: Exibir condições

en: Choose
pt_BR: Escolher

en: Add Condition
pt_BR: Adicionar condição

en: Where do you want to display your %s?
pt_BR: Onde você quer mostrar os/as %s?

en: Select a location
pt_BR: Escolha uma localização

en: Reply Button
pt_BR: Botão Responder

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s em %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: Seu comentário aguarda moderação.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt_BR: Este post é protegido por senha. Digite a senha para ver os comentários.

en: Comments are closed.
pt_BR: Fechado para comentários.

en: Preview Changes
pt_BR: Ver alterações

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Archive Posts
pt_BR: Arquivar Postagens

en: Nothing Found Message
pt_BR: Mensagem de Nada Encontrado

en: It seems we can’t find what you’re looking for.
pt_BR: Parece que não pudemos encontrar o que você está procurando.

en: URL Field
pt_BR: Campo de URL

en: Post Content
pt_BR: Conteúdo da Postagem

en: Post Info
pt_BR: Informações da Postagem

en: Terms
pt_BR: Termos

en: Custom Date Format
pt_BR: Formato de Data Customizado

note: translators: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). translators: %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
pt_BR: Usar as letras: %s

en: Custom Time Format
pt_BR: Formato de Tempo Customizado

en: No Comments
pt_BR: Sem Comentários

en: One Comment
pt_BR: Um Comentário

en: %s Comments
pt_BR: %s Comentários

en: Start
pt_BR: Início

en: End
pt_BR: Final

en: Both
pt_BR: Ambos

en: WooCommerce Pages
pt_BR: WooCommerce Promoções

en: Sale!
pt_BR: Promoção!

en: Show Quantity
pt_BR: Mostrar Quantidade

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Woo - Single Elements
pt_BR: Woo - Elementos Simples

en: Data Tabs
pt_BR: Aba de Dados

en: Sharing
pt_BR: Compartilhamento

en: Sale Flash
pt_BR: Oferta Relâmpago

en: Additional Information Tab
pt_BR: Aba Informações Adicionais

en: Stock Status
pt_BR: Estado do Estoque

en: Admin Notice:
pt_BR: Aviso de Admin:

en: Please enable the Review Rating
pt_BR: Por favor habilite a Avaliação

en: No Rating Reviews
pt_BR: Sem Avaliação

note: translators: %s: Search term.
en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da Pesquisa por: %s

note: translators: Category archive title. %s: Category name.
en: Category: %s
pt_BR: Categoria: %s

note: translators: Tag archive title. %s: Tag name.
en: Tag: %s
pt_BR: Etiqueta: %s

note: translators: Author archive title. %s: Author name.
en: Author: %s
pt_BR: Autor: %s

note: translators: Yearly archive title. %s: Year.
en: Year: %s
pt_BR: Ano: %s

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
pt_BR: F \d\e Y

note: translators: Monthly archive title. %s: Month name and a year.
en: Month: %s
pt_BR: Mês: %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
pt_BR: j/m/Y

note: translators: Daily archive title. %s: Date.
en: Day: %s
pt_BR: Dia: %s

[ctx: post format archive title]
en: Asides
pt_BR: Apartes

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
pt_BR: Galerias

[ctx: post format archive title]
en: Images
pt_BR: Imagens

[ctx: post format archive title]
en: Videos
pt_BR: Vídeos

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
pt_BR: Citações

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
pt_BR: Status

[ctx: post format archive title]
en: Audio
pt_BR: Áudio

note: translators: Post type archive title. %s: Post type name.
en: Archives: %s
pt_BR: Arquivo: %s

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Key
pt_BR: Chave

en: Fallback
pt_BR: Recuo

en: Archive
pt_BR: Arquivo

en: Archive Description
pt_BR: Descrição do arquivo

en: Archive Meta
pt_BR: Metadados do arquivo

en: Meta Key
pt_BR: Chave do metadado

en: Archive Title
pt_BR: Título do arquivo

en: Include Context
pt_BR: Incluir contexto

en: Archive URL
pt_BR: URL do arquivo

en: Author Meta
pt_BR: Metadados do autor

en: Author Name
pt_BR: Nome do autor

en: Author Profile Picture
pt_BR: Foto do perfil do autor

en: Author URL
pt_BR: URL do autor

en: Author Archive
pt_BR: Arquivo do autor

en: Author Website
pt_BR: Site do autor

en: Comments Number
pt_BR: Número de comentários

en: No Comments Format
pt_BR: Formato de nenhum comentário

en: No Responses
pt_BR: Nenhuma resposta

en: One Comment Format
pt_BR: Formato de um comentário

en: One Response
pt_BR: Uma resposta

en: Many Comment Format
pt_BR: Formatos de muitos comentários

en: {number} Responses
pt_BR: {number} respostas

en: Comments Link
pt_BR: Link dos comentários

en: Comments URL
pt_BR: URL dos comentários

en: Current Date Time
pt_BR: Data e hora atuais

en: Date Format
pt_BR: Formato de data

en: Time Format
pt_BR: Formato de hora

en: Custom Format
pt_BR: Formato personalizado

en: Documentation on date and time formatting
pt_BR: Documentação para formatação de data e hora

en: Post Custom Field
pt_BR: Campo personalizado do post

en: Post Date
pt_BR: Data da publicação

en: Post Published
pt_BR: Post publicado

en: Post Modified
pt_BR: Post modificado

en: Format
pt_BR: Formato

en: Human Readable
pt_BR: Legível por humanos

note: translators: %s: Human readable date/time.
en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: Post Excerpt
pt_BR: Resumo do post

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

en: Post ID
pt_BR: ID do post

en: Post Terms
pt_BR: Termos do post

en: Post Time
pt_BR: Hora da publicação

en: Post URL
pt_BR: URL do post

en: Site Logo
pt_BR: Logo do site

en: Site Tagline
pt_BR: Descrição do site

en: Site Title
pt_BR: Título do site

en: Site URL
pt_BR: URL do Site

en: Currency Format
pt_BR: Formato da moeda

en: Current Query
pt_BR: Consulta atual

en: Access to edit content only
pt_BR: Acesso apenas para edição do conteúdo

en: Scrolling Effects
pt_BR: Efeitos de rolagem

en: Sticky
pt_BR: Fixo

en: Sticky On
pt_BR: Fixo em

en: Instances
pt_BR: Instâncias

en: Include
pt_BR: Incluir

en: General
pt_BR: Geral

en: Content area
pt_BR: Área de conteúdo

note: translators: %s: Location name.
en: Location '%s' is not a core location.
pt_BR: O local '%s' não é um local estrutural.

en: Single
pt_BR: Individual

en: All archives
pt_BR: Todos os arquivos

en: Date archive
pt_BR: Arquivo de data

en: Front page
pt_BR: Página inicial

en: Entire site
pt_BR: Todo o site

note: translators: %s: Taxonomy label.
en: In %s
pt_BR: Em %s

en: 404 Page
pt_BR: Página 404

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
pt_BR: Defina quantos slides são rolados por deslize.

en: Enter Font Family
pt_BR: Informe a família de fontes

en: Animation Duration
pt_BR: Duração da animação

en: TypeKit partners with the world’s leading type foundries to bring thousands of beautiful fonts to designers every day.
pt_BR: O Typekit faz parcerias com as empresas líderes do mundo da tipografia para trazer aos designers milhares de belas fontes todos os dias.

en: Kit ID
pt_BR: ID do Kit

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes personalizadas

[ctx: Font type taxonomy general name]
en: Font Types
pt_BR: Tipos de fontes

[ctx: Font type singular name]
en: Font Type
pt_BR: Tipo de fonte

en: Search Font Types
pt_BR: Pesquisar tipos de fonte

en: Popular Font Types
pt_BR: Tipos de fonte populares

en: All Font Types
pt_BR: Todos os tipos de fonte

en: Edit Font Type
pt_BR: Editar tipo de fonte

en: Update Font Type
pt_BR: Atualizar tipo de fonte

en: Add New Font Type
pt_BR: Adicionar novo Tipo de fonte

en: New Font Type Name
pt_BR: Nome do novo tipo de fonte

en: Separate Font Types with commas
pt_BR: Separe os tipos de fonte com vírgulas

en: Add or remove Font Types
pt_BR: Adicionar ou remover Tipos de fonte

en: Choose from the most used Font Types
pt_BR: Escolha entre os tipos de fonte mais utilizados

en: No Font Types found.
pt_BR: Nenhum tipo de fonte foi encontrado.

en: Font Types
pt_BR: Tipos de fonte

en: Font updated.
pt_BR: Fonte atualizada.

en: Custom field updated.
pt_BR: O campo personalizado foi atualizado.

en: Custom field deleted.
pt_BR: O campo personalizado foi excluído.

note: translators: %s: Date and time of the revision.
en: Font restored to revision from %s
pt_BR: Fonte restaurada para revisão de %s

en: Font saved.
pt_BR: Fonte salva.

en: Font submitted.
pt_BR: Fonte enviada.

en: Font draft updated.
pt_BR: O rascunho da fonte foi atualizado.

en: Font Family
pt_BR: Família de fonte

en: Upload
pt_BR: Enviar

en: Add item
pt_BR: Adicionar item

en: Row
pt_BR: Linha

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: Elementor Is Making the Web Beautiful
pt_BR: O Elementor está tornando a internet mais bonita

en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes personalizadas

en: Manage Your Font Files
pt_BR: Gerencie seus arquivos de fonte

note: translators: %s: Font file format.
en: %s File
pt_BR: Arquivo %s

note: translators: %s: Font file format.
en: Upload font .%s file
pt_BR: Enviar arquivo de fonte .%s

note: translators: %s: Font file format.
en: Select .%s file
pt_BR: Escolha o arquivo .%s

en: Delete
pt_BR: Excluir

note: translators: %s: Font family.
en: Font %s was not found.
pt_BR: A fonte %s não foi encontrada.

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Oblique
pt_BR: Oblíquo

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Embedded OpenType, Used by IE6-IE9 Browsers
pt_BR: OpenType incorporado, usado pelos navegadores IE6-IE9

en: The Web Open Font Format 2, Used by Super Modern Browsers
pt_BR: O formato Web Open Font 2 é usado por navegadores super modernos

en: The Web Open Font Format, Used by Modern Browsers
pt_BR: O formato Web Open Font é usado por navegadores modernos

en: TrueType Fonts, Used for better supporting Safari, Android, iOS
pt_BR: As fontes TrueType são usadas para melhor suporte ao Safari, Android, iOS

en: SVG fonts allow SVG to be used as glyphs when displaying text, Used by Legacy iOS
pt_BR: As fontes SVG permitem que o SVG seja usado como glifos ao exibir texto. Usado pelo iOS legado

en: Fonts Families Found in project. Please note that typekit takes a few minutes to sync once you publish or update a project.
pt_BR: Famílias de fontes foram encontradas no projeto. Observe que o Typekit leva alguns minutos para sincronizar depois que você publica ou atualiza um projeto.

en: Call to Action
pt_BR: Chamada à ação

en: Min Width
pt_BR: Largura mínima

en: Entrance
pt_BR: Entrada

en: Reaction
pt_BR: Reação

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Fade Out Right
pt_BR: Desaparecer à direita

en: Slide Out Left
pt_BR: Deslizar para fora à esquerda

en: Slide Out Up
pt_BR: Deslizar para fora acima

en: Slide Out Down
pt_BR: Deslizar para fora abaixo

en: Fade Out
pt_BR: Sumir gradualmente

en: Day Of Cycle
pt_BR: Dia do ciclo

en: Min Weight
pt_BR: Peso Mínimo

en: Description Color
pt_BR: Cor da descrição

en: Button Color
pt_BR: Cor do botão

en: Hover Effects
pt_BR: Efeito ao passar o mouse

en: Hover animation
pt_BR: Animação do hover

en: Slide In Right
pt_BR: Deslizar da direita

en: Slide In Left
pt_BR: Deslizar da esquerda

en: Slide In Up
pt_BR: Deslizar de cima

en: Slide In Down
pt_BR: Deslizar de baixo

en: Fade In
pt_BR: Dissolver

en: Sequenced Animation
pt_BR: Animação sequenciada

en: Blend Mode
pt_BR: Modo de Mesclagem

en: Multiple
pt_BR: Múltiplo

en: Blur
pt_BR: Borrar

en: Acceptance
pt_BR: Aceitação

en: Acceptance Text
pt_BR: Texto da aceitação

en: Checked by Default
pt_BR: Marcado por padrão

en: Min. Date
pt_BR: Data mínima

en: Max. Date
pt_BR: Data máxima

en: Native HTML5
pt_BR: HTML5 nativo

en: Min. Value
pt_BR: Valor mínimo

en: Max. Value
pt_BR: Valor máximo

note: translators: %s: The value of max field.
en: The field value must be less than or equal to %s.
pt_BR: O Valor do Campo deve ser Menor ou Igual a %s.

en: Only numbers and phone characters (#, -, *, etc) are accepted.
pt_BR: Apenas números e caracteres de telefone (#, -, *, etc.) são aceitos.

en: File Upload
pt_BR: Enviar arquivo

en: Max. File Size
pt_BR: Tamanho máximo do arquivo

en: Size is in MB. If you need to increase max upload size please contact your hosting.
pt_BR: Tamanho em MB. Se você precisa aumentar o tamanho máximo de upload, entre em contato o seu provedor de hospedagem.

en: Allowed File Types
pt_BR: Tipos de arquivos permitidos

en: Enter the allowed file types, separated by a comma (jpg, gif, pdf, etc).
pt_BR: Informe os tipos de arquivo permitidos, separados por vírgulas (jpg, gif, pdf, etc).

en: Multiple Files
pt_BR: Vários arquivos

en: Max. Files
pt_BR: Máximo de arquivos

en: There is no error, the file uploaded with success.
pt_BR: Nenhum erro aconteceu, o arquivo foi enviado.

note: translators: %s: MAX_FILE_SIZE
en: The uploaded file exceeds the %s directive that was specified in the HTML form.
pt_BR: O arquivo enviado excede a diretiva %s que foi definida no formulário HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt_BR: O arquivo enviado foi apenas parcialmente carregado.

en: No file was uploaded.
pt_BR: Nenhum arquivo foi enviado.

en: Missing a temporary folder.
pt_BR: Está faltando uma pasta temporária.

en: Failed to write file to disk.
pt_BR: Falha ao gravar arquivo no disco.

note: translators: %s: phpinfo()
en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with %s may help.
pt_BR: Uma extensão PHP interrompeu o envio do arquivo. O PHP não fornece uma maneira de verificar qual extensão causou a interrupção do envio do arquivo; examinar a lista de extensões carregadas com %s pode ajudar.

en: This file type is not allowed.
pt_BR: Este tipo de arquivo não é permitido.

en: This file exceeds the maximum allowed size.
pt_BR: Esse arquivo excede o tamanho máximo permitido.

en: There was an error while trying to upload your file.
pt_BR: Houve um erro ao tentar enviar o seu arquivo.

en: Upload directory is not writable or does not exist.
pt_BR: O diretório para envio de arquivos não é gravável ou não existe.

en: Multiple Selection
pt_BR: Seleção múltipla

en: Image Resolution
pt_BR: Resolução da imagem

en: Use this field to set a custom API Key for the current form
pt_BR: Use este campo para definir uma chave de API personalizada para o formulário atual

en: Use this field to set a custom API URL for the current form
pt_BR: Use este campo para definir um URL de API personalizada para o formulário atual

en: Add as many tags as you want, comma separated.
pt_BR: Adicione quantas tags quiser, separadas por vírgulas.

en: API URL
pt_BR: URL da API

en: Validate API Key
pt_BR: Validar chave de API

en: Account
pt_BR: Conta

en: Send Additional Data to Drip
pt_BR: Enviar dados adicionais para o Drip

en: Send all form fields to drip as custom fields
pt_BR: Enviar todos os campos de formulário para o Drip como campos personalizados

en: Integration requires an email field
pt_BR: A Integração requer um campo de e-mail

en: Custom API Key
pt_BR: Chave de API personalizada

en: Select...
pt_BR: Selecionar...

en: This message is not visible to site visitors.
pt_BR: Essa Mensagem não é visível para Visitantes do Site.

note: translators: %s: Integration label.
en: You can also set a different %s by choosing "Custom".
pt_BR: Você também pode definir um %s diferente, escolhendo "Personalizado".

en: Form ID
pt_BR: ID do formulário

en: Want to learn more about Elementor library?
pt_BR: Quer saber mais sobre a biblioteca do Elementor?

en: Click here
pt_BR: Clique aqui

en: Author Bio
pt_BR: Biografia do autor

en: Author Info
pt_BR: Informações do Autor

en: Current Author
pt_BR: Autor atual

en: Profile Picture
pt_BR: Foto do perfil

en: Display Name
pt_BR: Exibir nome

en: Website
pt_BR: Site

en: Posts Archive
pt_BR: Arquivo de posts

en: Link for the Author Name and Image
pt_BR: Link para o nome do autor e imagem

en: Biography
pt_BR: Biografia

en: Archive Button
pt_BR: Botão do arquivo

en: Archive Text
pt_BR: Texto do arquivo

en: All Posts
pt_BR: Todos os posts

en: Link Color
pt_BR: Cor do link

en: Post Comments
pt_BR: Comentários do post

en: Theme Comments
pt_BR: Comentários do tema

en: The Theme Comments skin uses the currently active theme comments design and layout to display the comment form and comments.
pt_BR: A aparência "Comentários do tema" usa os design e layout to tema atualmente ativo para exibir o formulário e os comentários.

en: Search & Select
pt_BR: Pesquisar e selecionar

en: Switch on comments from either the discussion box on the WordPress post edit screen or from the WordPress discussion settings.
pt_BR: Ligue os comentários da caixa de discussão na tela de edição do post do WordPress ou nas configurações de discussão do WordPress.

en: Borders
pt_BR: Bordas

en: Choose Icon
pt_BR: Escolha o ícone

en: Slides to Scroll
pt_BR: Slides para rolar

en: Breadcrumbs
pt_BR: Caminho de navegação

en: Post Navigation
pt_BR: Navegação do posts

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Post Title
pt_BR: Titulo do post

en: Search Form
pt_BR: Formulário de pesquisa

en: Full Screen
pt_BR: Tela cheia

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Arrow
pt_BR: Seta

en: Input
pt_BR: Entrada

en: Focus
pt_BR: Foco

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL of your site (including HTTPS/SSL migration). Please deactivate the license and then reactivate it again.
pt_BR: %1$sSua Chave de Licença não corresponde ao seu Domínio Atual%2$s. Isso provavelmente se deve a uma Alteração no URL de Domínio do seu Site (inclusive migrações HTTPS/SSL). Desative a Licença e Reative-a novamente.

en: Reactivate License
pt_BR: Reativar a licença

en: License Mismatch
pt_BR: Licença não confere

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL. Please deactivate the license and then reactivate it again.
pt_BR: %1$sSua Chave de Licença não corresponde ao seu Domínio Atual%2$s. Isso provavelmente se deve a uma Alteração no URL do Domínio. Desative a Licença e Reative-a novamente.

note: translators: %s: Days to expire.
en: Your License Will Expire in %s.
pt_BR: Sua licença vai expirar em %s.

en: An error occurred. Please check your internet connection and try again. If the problem persists, contact our support.
pt_BR: Ocorreu um erro. Verifique sua conexão à Internet e tente novamente. Se o problema persistir, contate o nosso suporte.

en: Enter your license key here, to activate Elementor Pro, and get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
pt_BR: Informe sua chave de licença aqui, para ativar o Elementor Pro, e obter atualizações de recursos, suporte Premium e acesso ilimitado à biblioteca de modelos.

en: Your License Key
pt_BR: Sua chave de licença

en: Please enter your license key here
pt_BR: Informe sua chave de licença aqui

en: Mismatch
pt_BR: Não corresponde

en: Please activate your license to get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
pt_BR: Ative sua licença para obter atualizações de recursos, suporte Premium e acesso ilimitado à biblioteca de modelos.

en: Welcome to Elementor Pro!
pt_BR: Bem-vindo ao Elementor Pro!

en: Your License Is Inactive
pt_BR: Sua licença está inativa

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sYour license key has been cancelled%2$s (most likely due to a refund request). Please consider acquiring a new license.
pt_BR: %1$sSua Chave de Licença foi Cancelada%2$s (provavelmente devido a um Pedido de Reembolso). Considere Adquirir uma Nova Licença.

en: Subscriber already exists.
pt_BR: O assinante já existe.

en: Overlay
pt_BR: Sobreposição

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

en: Ratio
pt_BR: Proporção

en: Testimonial Carousel
pt_BR: Carrossel de depoimentos

en: Bubble
pt_BR: Bolha

en: Image Inline
pt_BR: Imagem em linha

en: Image Stacked
pt_BR: Imagem empilhada

en: Image Above
pt_BR: Imagem acima

en: Image Left
pt_BR: Imagem à esquerda

en: Image Right
pt_BR: Imagem à direita

en: Effect
pt_BR: Efeito

en: Cube
pt_BR: Cubo

en: Slides Per View
pt_BR: Slides por exibição

en: Fraction
pt_BR: Fração

en: Progress
pt_BR: Progresso

en: Transition Duration
pt_BR: Duração da transição

en: Pause on Interaction
pt_BR: Pausar com interação

en: Media Carousel
pt_BR: Carrossel de mídia

en: UI Color
pt_BR: Cor da interface do usuário

en: UI Hover Color
pt_BR: Cor ao passar o mouse na interface do usuário

en: Video Width
pt_BR: Largura do vídeo

en: Media File
pt_BR: Arquivo de mídia

en: Custom URL
pt_BR: URL personalizado

en: Video Link
pt_BR: Link do vídeo

en: Enter your video link
pt_BR: Digite o link do vídeo

en: Carousel
pt_BR: Carrossel

en: Slideshow
pt_BR: Apresentação de slides

en: Coverflow
pt_BR: Fluxo de capas

en: Image Fit
pt_BR: Ajustar imagem

en: Contains
pt_BR: Contém

en: Play Icon
pt_BR: Ícone de reproduzir

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: Hamburger
pt_BR: Hambúrguer

en: Mobile Dropdown
pt_BR: Lista suspensa nos dispositivos móveis

en: Full Width
pt_BR: Largura total

en: Stretch the dropdown of the menu to full width.
pt_BR: Estica a lista suspensa do menu para a largura total.

en: Toggle Button
pt_BR: Botão de alternar

en: On desktop, this will affect the submenu. On mobile, this will affect the entire menu.
pt_BR: No computador, isso afetará o submenu. Nos dispositivos móveis, isso afetará todo o menu.

en: Paste the URL of the Facebook page.
pt_BR: Cole o URL da página do Facebook.

en: Blockquote
pt_BR: Caixa de citação

en: Quotation
pt_BR: Aspas de citação

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: John Doe
pt_BR: Fulano Beltrano

en: Tweet Button
pt_BR: Botão de tweet

en: Box
pt_BR: Caixa

en: Quote
pt_BR: Citação

en: Facebook SDK
pt_BR: SDK do Facebook

en: If you are using the Facebook Comments Widget, you can add moderating options through your application. Note that this option will not work on local sites and on domains that don't have public access.
pt_BR: Se você estiver usando o widget de comentários do Facebook, poderá adicionar opções de moderação em seu aplicativo. Observe que essa opção não funcionará em sites locais e em domínios que não tenham acesso público.

en: App ID
pt_BR: ID do aplicativo

en: Facebook App ID is not valid
pt_BR: O ID do aplicativo do Facebook não é válido

en: Facebook Button
pt_BR: Botão do Facebook

en: Like
pt_BR: Curtir

en: Recommend
pt_BR: Recomendar

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Button Count
pt_BR: Contagem do botão

en: Box Count
pt_BR: Contagem da caixa

en: Color Scheme
pt_BR: Esquema de cores

en: Share Button
pt_BR: Botão Compartilhar

en: Faces
pt_BR: Rostos

en: Please enter a valid URL
pt_BR: Insira um URL válido

en: Facebook Comments
pt_BR: Comentários do Facebook

en: Comments Box
pt_BR: Caixa de comentários

en: Comment Count
pt_BR: Contagem de comentários

en: Minimum number of comments: 5
pt_BR: Número mínimo de comentários: 5

en: Reverse Time
pt_BR: Tempo reverso

en: Facebook Embed
pt_BR: Incorporar do Facebook

en: Embed
pt_BR: Incorporar

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Hover over the date next to the post, and copy its link address.
pt_BR: Passe o mouse sobre a data ao lado do post e copie o endereço do link.

en: Hover over the date next to the video, and copy its link address.
pt_BR: Passe o mouse sobre a data ao lado do vídeo e copie o endereço do link.

en: Hover over the date next to the comment, and copy its link address.
pt_BR: Passe o mouse sobre a data ao lado do comentário e copie o endereço de link.

en: Parent Comment
pt_BR: Comentário ascendente

en: Set to include parent comment (if URL is a reply).
pt_BR: Defina para incluir o comentário ascendente (se o URL for uma resposta).

en: Full Post
pt_BR: Post completo

en: Show the full text of the post
pt_BR: Exibir o texto completo do post

en: Allow Full Screen
pt_BR: Permitir tela cheia

en: Captions
pt_BR: Legendas

en: Show captions if available (only on desktop).
pt_BR: Exibir legendas se estiverem disponíveis (apenas no computador).

en: Please set the embed type
pt_BR: Defina o tipo de incorporação

en: Facebook Page
pt_BR: Página do Facebook

en: Timeline
pt_BR: Linha do tempo

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Small Header
pt_BR: Cabeçalho pequeno

en: Profile Photos
pt_BR: Fotos do perfil

en: Custom CTA Button
pt_BR: Botão CTA personalizado

en: Animated Headline
pt_BR: Manchete animado

en: Headline
pt_BR: Manchete

[ctx: Shapes]
en: Circle
pt_BR: Círculo

[ctx: Shapes]
en: Curly
pt_BR: Ondulado

[ctx: Shapes]
en: Underline
pt_BR: Sublinhado

[ctx: Shapes]
en: Double
pt_BR: Duplo

[ctx: Shapes]
en: Double Underline
pt_BR: Sublinhado duplo

[ctx: Shapes]
en: Underline Zigzag
pt_BR: Sublinhado em zigzag

[ctx: Shapes]
en: Strikethrough
pt_BR: Riscado

en: Before Text
pt_BR: Antes do texto

en: This page is
pt_BR: Essa página é

en: Highlighted Text
pt_BR: Texto destacado

en: Amazing
pt_BR: Impressionante

en: Rotating Text
pt_BR: Texto rotativo

en: Enter each word in a separate line
pt_BR: Informe cada palavra numa linha separada

en: After Text
pt_BR: Depois do texto

en: HTML Tag
pt_BR: Tag HTML

en: Bring to Front
pt_BR: Trazer para frente

en: Rounded Edges
pt_BR: Bordas arredondadas

en: Animated Text
pt_BR: Texto animado

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Value
pt_BR: Valor

en: Off-Canvas
pt_BR: Fora da Tela

en: Dropdown
pt_BR: Lista suspensa

en: Toggle
pt_BR: Acordeão

en: Stretch
pt_BR: Esticar

en: Pointer
pt_BR: Ponteiro

en: Underline
pt_BR: Sublinhado

en: Overline
pt_BR: Linha sobre o texto

en: Double Line
pt_BR: Linha dupla

en: Submenu Indicator
pt_BR: Indicador do submenu

en: Aside
pt_BR: Nota

en: Max Width
pt_BR: Largura máxima

en: Toggle Align
pt_BR: Alternar alinhamento

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Menu Items
pt_BR: Itens do menu

en: Pointer Color
pt_BR: Cor do ponteiro

en: Pointer Width
pt_BR: Largura do ponteiro

en: Horizontal Padding
pt_BR: Espaçamento horizontal

en: Vertical Padding
pt_BR: Espaçamento vertical

en: Linked to Global
pt_BR: Vinculado ao global

en: Save %s
pt_BR: Salvar %s

en: Rollback Pro Version
pt_BR: Reverter para versão Pro

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
pt_BR: Atenção: por favor, faça backup de seu banco de dados antes de fazer a reversão.

en: Rollback to Previous Version
pt_BR: Retroceder para a versão anterior

en: Exclude
pt_BR: Excluir

en: Current Post
pt_BR: Posto atual

en: Cards
pt_BR: Cartões

en: Show Image
pt_BR: Mostrar imagem

en: Badge
pt_BR: Emblema

en: Badge Taxonomy
pt_BR: Taxonomia de emblema

en: Card
pt_BR: Cartão

en: Box Shadow
pt_BR: Sombra da caixa

en: Hover Effect
pt_BR: Efeito ao passar o mouse

en: Meta Border Color
pt_BR: Cor da borda dos metadados

en: Redirect After Login
pt_BR: Redirecionar após entrar

en: Note: Because of security reasons, you can ONLY use your current domain here.
pt_BR: Nota: Por motivos de segurança, você SÓ pode usar o seu domínio atual aqui.

en: Field Mapping
pt_BR: Mapeamento de campo

en: Send As
pt_BR: Enviar como

en: Plain
pt_BR: Simples

en: Advanced Data
pt_BR: Dados avançados

en: Powered by
pt_BR: Desenvolvido por

note: translators: 1: `<code>` opening tag, 2: `</code>` closing tag.
en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page. This field allows %1$sA-z 0-9%2$s & underscore chars without spaces.
pt_BR: Certifique-se de que o ID seja único e não seja usado em nenhum outro lugar da página. Este campo permite os caracteres %1$sA-z 0-9%2$s e sublinhados sem espaços.

en: Activate License
pt_BR: Ativar licença

en: To
pt_BR: Para

en: Bcc
pt_BR: Cco

en: Email 2
pt_BR: E-mail 2

en: API Key
pt_BR: Chave API

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Double Opt-In
pt_BR: Assinatura em duas etapas

en: First Name
pt_BR: Nome

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Redirect
pt_BR: Redirecionar

en: Actions After Submit
pt_BR: Ações após o envio

en: Add Action
pt_BR: Adicionar ação

en: Add actions that will be performed after a visitor submits the form (e.g. send an email notification). Choosing an action will add its setting below.
pt_BR: Adicionar ações que serão executadas depois que um visitante enviar o formulário (Ex.:, enviar uma notificação por e-mail). A escolha de uma ação adicionará sua configuração abaixo.

en: Additional Options
pt_BR: Mais opções

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Fields
pt_BR: Campos

en: Username Label
pt_BR: Rótulo do usuário

en: Username or Email Address
pt_BR: Nome de usuário ou endereço de e-mail

en: Username Placeholder
pt_BR: Texto de amostra do usuário

en: Password Label
pt_BR: Rótulo da senha

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password Placeholder
pt_BR: Texto de amostra da senha

en: Log In
pt_BR: Entrar

en: Lost your password?
pt_BR: Esqueceu sua senha?

en: Register
pt_BR: Cadastrar

en: Remember Me
pt_BR: Lembrar-me

en: Logged in Message
pt_BR: Mensagem para conectados

en: Links Color
pt_BR: Cor dos links

en: Links Hover Color
pt_BR: Cor dos links ao passar o mouse

en: Share Buttons
pt_BR: Botões de compartilhamento

en: Network
pt_BR: Rede

en: Gradient
pt_BR: Degradê

en: Minimal
pt_BR: Mínimo

en: Boxed Icon
pt_BR: Ícone encaixotado

en: Flat
pt_BR: Plano

en: Rounded
pt_BR: Arredondado

en: Justify
pt_BR: Justificado

en: Target URL
pt_BR: Alvo do URL

en: Current Page
pt_BR: Pagina atual

en: Button Size
pt_BR: Tamanho do botão

en: Button Height
pt_BR: Altura do botão

en: Autoplay Speed
pt_BR: Velocidade de execução

en: View Elementor Pro Changelog
pt_BR: Ver o histórico de alterações do Elementor Pro

en: Changelog
pt_BR: Histórico de alterações

en: Front
pt_BR: Frente

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Flip Box
pt_BR: Caixa que vira

en: Graphic Element
pt_BR: Elemento gráfico

en: Choose Image
pt_BR: Escolher imagem

en: Stacked
pt_BR: Empilhado

en: Framed
pt_BR: Emoldurado

en: Shape
pt_BR: Forma

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: This is the heading
pt_BR: Isto é o título

en: Whole Box
pt_BR: A caixa toda

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Flip Effect
pt_BR: Efeito de virar

en: Zoom In
pt_BR: Aproximar

en: Zoom Out
pt_BR: Afastar

en: Flip Direction
pt_BR: Direção de virar

en: 3D Depth
pt_BR: Profundidade 3D

en: Image Border
pt_BR: Borda da imagem

en: Primary Color
pt_BR: Cor primária

en: Secondary Color
pt_BR: Cor secundária

en: Icon Size
pt_BR: Tamanho do ícone

en: Icon Padding
pt_BR: Preenchimento do ícone

en: Icon Rotate
pt_BR: Giro do ícone

en: Masonry
pt_BR: Alvenaria

en: Posts Per Page
pt_BR: Posts por página

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Page
pt_BR: Página

en: Numbers
pt_BR: Números

en: Previous/Next
pt_BR: Anterior/Seguinte

en: Page Limit
pt_BR: Limite da página

en: Shorten
pt_BR: Encurtar

en: Previous Label
pt_BR: Rótulo: Anterior

en: &laquo; Previous
pt_BR: &laquo; Anterior

en: Next Label
pt_BR: Rótulo: Seguinte

en: Next &raquo;
pt_BR: Seguinte &raquo;

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Ken Burns Effect
pt_BR: Efeito Ken Burns

en: Zoom Direction
pt_BR: Direção do zoom

en: In
pt_BR: Dentro

en: Out
pt_BR: Fora

en: Columns Gap
pt_BR: Espaçamento da coluna

en: Rows Gap
pt_BR: Espaço entre linhas

en: Honeypot
pt_BR: Chamariz

en: Invalid Form.
pt_BR: Formulário Inválido.

en: Required Mark
pt_BR: Marca requerida

en: Mark Color
pt_BR: Cor da marca

en: Price Table
pt_BR: Tabela de preços

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Currency Symbol
pt_BR: Símbolo da moeda

en: Custom Symbol
pt_BR: Símbolo personalizado

en: Original Price
pt_BR: Preço original

en: Period
pt_BR: Período

en: Monthly
pt_BR: Mensal

en: Features
pt_BR: Recursos

en: List Item
pt_BR: Item da lista

en: Icon Color
pt_BR: Cor do ícone

en: List Item #1
pt_BR: Item da lista #1

en: List Item #2
pt_BR: Item da lista #2

en: List Item #3
pt_BR: Item da lista #3

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Additional Info
pt_BR: Informação adicional

en: This is text element
pt_BR: Este é um elemento de texto

en: Ribbon
pt_BR: Fita

en: Sub Title
pt_BR: Subtitulo

en: Fractional Part
pt_BR: Parte fracionada

en: Position
pt_BR: Posição

en: Width
pt_BR: Largura

en: Divider
pt_BR: Divisor

en: Gap
pt_BR: Espaçamento

en: Distance
pt_BR: Distância

en: Product
pt_BR: Produto

en: Project ID
pt_BR: ID do projeto

en: Add to Cart
pt_BR: Adicionar ao carrinho

en: Please set a valid product
pt_BR: Defina um produto válido

en: Categories Count
pt_BR: Contagem de categorias

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Show All
pt_BR: Mostrar todos

en: By Parent
pt_BR: Por ascendente

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Only Top Level
pt_BR: Somente principais

en: Parent
pt_BR: Ascendente

en: Hide Empty
pt_BR: Ocultar vazios

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Element
pt_BR: Elemento

en: Cart Page
pt_BR: Página do carrinho

en: Single Product Page
pt_BR: Página de produto individual

en: Checkout Page
pt_BR: Página de finalizar compra

en: Order Tracking Form
pt_BR: Formulário de rastreamento do pedido

en: My Account
pt_BR: Minha conta

en: Your cart is currently empty.
pt_BR: Seu carrinho está vazio no momento.

en: Woo - Products-
pt_BR: Woo - Produtos-

[ctx: Posts Query Control]
en: Manual Selection
pt_BR: Seleção manual

en: Separator Color
pt_BR: Cor do separador

en: Filter By
pt_BR: Filtrar por

en: Featured
pt_BR: Em destaque

en: Sale
pt_BR: Oferta

en: On
pt_BR: Ligado

en: Query
pt_BR: Consulta

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Order By
pt_BR: Ordenar por

en: Menu Order
pt_BR: Ordem do menu

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Order
pt_BR: Ordem

en: Please enter your license key.
pt_BR: Informe sua chave de licença.

en: Offset
pt_BR: Deslocamento

en: Filter Bar
pt_BR: Barra de filtros

en: Taxonomy
pt_BR: Taxonomia

en: Your license is missing. Please check your key again.
pt_BR: Sua licença está ausente, verifique novamente.

en: Items
pt_BR: Itens

en: Item Gap
pt_BR: Espaço entre os itens

en: Item Overlay
pt_BR: Sobreposição do item

en: An error occurred, please try again
pt_BR: Ocorreu um erro, tente novamente

en: Active Color
pt_BR: Cor ativa

en: License
pt_BR: Licença

en: License Settings
pt_BR: Configurações de Licença

en: Space between Items
pt_BR: Espaçamento entre itens

en: All
pt_BR: Todos

en: Use this setting to skip over posts (e.g. '2' to skip over 2 posts).
pt_BR: Utilize essa configuração para ignorar posts (Ex.: '2' para pular 2 posts).

en: Pricing
pt_BR: Preços

en: Price List
pt_BR: Lista de preços

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: List
pt_BR: Lista

en: List Items
pt_BR: Itens da lista

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Price
pt_BR: Preço

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Active
pt_BR: Ativo

en: First item on the list
pt_BR: Primeiro item da lista

en: Second item on the list
pt_BR: Segundo item da lista

en: Third item on the list
pt_BR: Terceiro item da lista

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Solid
pt_BR: Sólido

en: HTTP Error
pt_BR: Erro de HTTP

en: Dotted
pt_BR: Pontilhado

en: Countdown
pt_BR: Contagem regressiva

en: Dashed
pt_BR: Tracejado

en: Due Date
pt_BR: Prazo

en: Double
pt_BR: Duplo

note: translators: %s: Time zone.
en: Date set according to your timezone: %s.
pt_BR: Data definida de acordo com o seu fuso horário: %s.

en: Weight
pt_BR: Peso

en: View
pt_BR: Visualizar

en: Block
pt_BR: Bloco

en: Inline
pt_BR: Em linha

en: Days
pt_BR: Dias

en: Vertical Align
pt_BR: Alinhamento vertical

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Seconds
pt_BR: Segundos

en: Show Label
pt_BR: Mostrar rótulo

en: Cover
pt_BR: Capa

en: Custom Label
pt_BR: Rótulo personalizado

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Background Overlay
pt_BR: Sobreposição de fundo

en: No
pt_BR: Não

en: Overlay Color
pt_BR: Cor de sobreposição

en: Boxes
pt_BR: Caixas

en: Slide Heading
pt_BR: Título do slide

en: Container Width
pt_BR: Largura do contêiner

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Button Text
pt_BR: Texto do botão

en: Border
pt_BR: Borda

en: Click Here
pt_BR: Clique aqui

en: Border Radius
pt_BR: Arredondamento

en: https://your-link.com
pt_BR: https://seu-link.com.br

en: Space between
pt_BR: Espaço entre os elementos

en: Apply Link On
pt_BR: Aplicar link em

en: Whole Slide
pt_BR: Todo o slide

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Button Only
pt_BR: Apenas o botão

en: Digits
pt_BR: Dígitos

en: Custom
pt_BR: Personalizar

en: Color
pt_BR: Cor

en: Set custom style that will only affect this specific slide.
pt_BR: Defina o estilo personalizado que afetará somente esse slide específico.

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Horizontal Position
pt_BR: Posição horizontal

en: Months
pt_BR: Meses

en: Vertical Position
pt_BR: Posição vertical

en: Weeks
pt_BR: Semanas

en: Middle
pt_BR: Meio

en: Custom CSS
pt_BR: CSS personalizado

en: Text Align
pt_BR: Alinhamento de texto

en: Add your own custom CSS
pt_BR: Adicione seu CSS Personalizado

en: Content Color
pt_BR: Cor do conteúdo

en: Slide 1 Heading
pt_BR: Título do slide 1

en: No Label
pt_BR: Sem rótulo

en: Slide 2 Heading
pt_BR: Título do slide 2

en: Slide 3 Heading
pt_BR: Título do slide 3

en: Height
pt_BR: Altura

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Slider Options
pt_BR: Opções do slider

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Arrows and Dots
pt_BR: Setas e pontos

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Arrows
pt_BR: Setas

en: Date
pt_BR: Data

en: Dots
pt_BR: Pontos

en: Time
pt_BR: Horário

en: Pause on Hover
pt_BR: Pausar quando passar o mouse

en: Page URL
pt_BR: URL da página

en: Autoplay
pt_BR: Reproduzir automaticamente

en: User Agent
pt_BR: Agente de usuário

en: Remote IP
pt_BR: IP remoto

en: Infinite Loop
pt_BR: Repetição infinita

en: Transition
pt_BR: Transição

note: translators: %s: Site title.
en: New message from "%s"
pt_BR: Nova mensagem de "%s"

en: To use reCAPTCHA, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA.
pt_BR: Para usar o reCAPTCHA, você precisa adicionar a chave de API e concluir o processo de instalação no Painel > Elementor > Configurações > Integrações > reCAPTCHA.

en: Content Animation
pt_BR: Animação do conteúdo

en: Site Key
pt_BR: Chave do site

en: Down
pt_BR: Abaixo

en: Secret Key
pt_BR: Chave secreta

en: Up
pt_BR: Acima

en: The Captcha field cannot be blank. Please enter a value.
pt_BR: O campo Captcha não pode estar em branco, insira um valor.

en: The secret parameter is missing.
pt_BR: O parâmetro secreto está ausente.

en: Content Width
pt_BR: Largura do conteúdo

en: The secret parameter is invalid or malformed.
pt_BR: O parâmetro secreto é inválido ou malformado.

en: Border Width
pt_BR: Largura da borda

en: The response parameter is missing.
pt_BR: O parâmetro de resposta está ausente.

en: The response parameter is invalid or malformed.
pt_BR: O parâmetro de resposta é inválido ou malformado.

en: Inside
pt_BR: Dentro

note: translators: %d: Response code.
en: Can not connect to the reCAPTCHA server (%d).
pt_BR: Não é possível conectar ao servidor reCAPTCHA (%d).

en: Outside
pt_BR: Lado de fora

en: Invalid Form
pt_BR: Formulário inválido

en: Form:
pt_BR: Formulário:

en: Field
pt_BR: Campo

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Extra Small
pt_BR: Extra pequeno

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Large
pt_BR: Grande

en: Products Count
pt_BR: Contagem de produtos

en: Extra Large
pt_BR: Extra grande

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Text
pt_BR: Texto

en: Popularity
pt_BR: Popularidade

en: Tel
pt_BR: Telefone

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Textarea
pt_BR: Área de texto

en: Number
pt_BR: Número

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Checkbox
pt_BR: Caixa de marcação

en: Radio
pt_BR: Botões de rádio

en: Placeholder
pt_BR: Espaço reservado

en: Options
pt_BR: Opções

en: Inline List
pt_BR: Lista inline

en: Column Width
pt_BR: Largura da coluna

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Compact
pt_BR: Compacto

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Light
pt_BR: Claro

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: CSS Classes
pt_BR: Classe CSS

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
pt_BR: Adicione sua classe customizada SEM o ponto. ex: minha-classe

en: Form Fields
pt_BR: Campos do Formulário

en: Form Name
pt_BR: Nome do formulário

en: New Form
pt_BR: Novo formulário

en: Name
pt_BR: Nome

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Input Size
pt_BR: Tamanho do campo

en: Labels
pt_BR: Rótulos

en: Label Position
pt_BR: Posição do rótulo

en: Above
pt_BR: Acima

en: Submit button
pt_BR: Botão de envio

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Center
pt_BR: Centro

en: Right
pt_BR: Direita

en: Justified
pt_BR: Justificado

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Icon Position
pt_BR: Posição do ícone

en: Before
pt_BR: Antes

en: After
pt_BR: Depois

en: Icon Spacing
pt_BR: Espaço do ícone

en: Separate emails with commas
pt_BR: Separar e-mails com vírgulas

en: From Email
pt_BR: E-mail do remetente

en: From Name
pt_BR: Nome do remetente

en: Reply-To
pt_BR: Responder para

en: Meta Data
pt_BR: Metadados

en: Credit
pt_BR: Crédito

en: Redirect To
pt_BR: Redirecionar para

en: Webhook URL
pt_BR: URL do webhook

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
pt_BR: Informe o URL de integração (como Zapier) que receberá os dados enviados pelo formulário.

en: Custom Messages
pt_BR: Mensagens personalizadas

en: Success Message
pt_BR: Mensagem de sucesso

en: Error Message
pt_BR: Mensagem de erro

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Text Color
pt_BR: Cor de texto

en: Border Color
pt_BR: Cor da borda

en: Button
pt_BR: Botão

en: Typography
pt_BR: Tipografia

en: Text Padding
pt_BR: Preenchimento de texto

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Global Widget
pt_BR: Widget global

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Unlink
pt_BR: Desvincular

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Unlink Widget
pt_BR: Desvincular widget

en: This will make the widget stop being global. It'll be reverted into being just a regular widget.
pt_BR: Isso fará com que o widget pare de ser global. Ele será revertido em ser apenas um widget regular.

en: Save your widget as a global widget
pt_BR: Salve seu widget como um widget global

en: You'll be able to add this global widget to multiple areas on your site, and edit it from one single place.
pt_BR: Poderá adicionar este widget global a várias áreas do seu site e editá-lo a partir de um único local.

en: Edit this global widget to simultaneously update every place you used it, or unlink it so it gets back to being regular widget.
pt_BR: Edite esse widget global para atualizar simultaneamente cada lugar onde você o usou, ou desvincule-o para que ele volte a ser um widget padrão.

en: Edit global widget
pt_BR: Editar widget global

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Unlink from global
pt_BR: Desvincular do global

en: Save Your First Global Widget
pt_BR: Salve seu primeiro widget global

en: Save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
pt_BR: Salve um widget como global e então adicioe-o em várias áreas. Todas as áreas serão editáveis num único lugar.

en: Edit Template
pt_BR: Editar Modelo

en: You Haven’t Saved Templates Yet.
pt_BR: Você ainda não tem modelos salvos.

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Choose Template
pt_BR: Escolher modelo

en: Elementor Library
pt_BR: Biblioteca do Elementor

en: Embed your saved elements.
pt_BR: Incorporar seus elementos salvos.

en: Title
pt_BR: Título

en: Manual Selection
pt_BR: Seleção manual

en: Image Position
pt_BR: Posição da imagem

en: Top
pt_BR: Superior

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Image Ratio
pt_BR: Proporção da imagem

en: Image Width
pt_BR: Largura da imagem

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Title HTML Tag
pt_BR: Título HTML

en: Excerpt
pt_BR: Resumo

en: Excerpt Length
pt_BR: Tamanho do resumo

en: Read More
pt_BR: Leia mais

en: Read More Text
pt_BR: Texto "Leia mais"

en: Read More »
pt_BR: Leia mais »

en: Author
pt_BR: Autor

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Separator Between
pt_BR: Separador intermediário

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Title Color
pt_BR: Cor do título

en: Classic
pt_BR: Clássico

en: Portfolio
pt_BR: Portfólio

en: Image Size
pt_BR: Tamanho da imagem

en: Item Ratio
pt_BR: Proporção do item

en: Show Title
pt_BR: Mostrar título

en: Off
pt_BR: Desligado
